Co to jest chirurgia szczękowa i jakie zabiegi realizuje chirurg o specjalności chirurgii szczękowo-twarzowej?

Specjalizacja chirurgia twarzowo-szczękowa jest to dyscyplina medycyny, która kojarzy z sobą elementy chirurgii plastycznej jak też chirurgii stomatologicznej, onkologii i ogólnej medycyny.
janpol
Napisane przez: Erik Charlton
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


zabiegi jakie chirurg szczękowy wykonuje w tej sferze przeprowadza się na ogół do usuwania tzw. zębów mądrości, likwidacji wad zgryzu, uszkodzeń albo zniekształceń twarzy na skutek wypadku, terapia zapalnych stanów, guzów oraz torbieli w okolicy zatok szczękowych. Chirurgii twarzowo-szczękowej nie wolno mylić ze stomatologiczną chirurgią. Zazwyczaj wykonywane zabiegi z owej dyscypliny to np.: usunięcie ząbków z zębodołów oraz ósemek, usuwanie korzeni, transpozycja zębów bądź stabilizacja kości.


Chirurgia szczękowo-twarzowa to połączenie ogólnej medycyny oraz odontologii. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej (w tym ząbków, tkanek miękkich, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej zazwyczaj trafiają trudne przypadki, gdy sam dentysta czy chirurg plastyczny nie będzie mógł pomóc. Zniekształcenie buzi, dla przykładu w skutek poważnego wypadku bądź (http://rajsoczewek.pl/ray-ban) pobicia, wymagać może interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wymagane jest też w przypadkach, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Najczęstsze wady zgryzu to: wysunięcie żuchwy bądź (masz więcej pytań?) tzw. zgryz otwarty.
Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się też do zabiegów kształtowania brody, na przykład: nadania odpowiednich proporcji, zmniejszania lub powiększania brody bądź poprawka jej kształtu.
19-01-29 16:37:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.