Czy warto współcześnie mieć dyplom z wyższej uczelni?

W Polsce mamy teraz wielu młodych ludzi z wyższym wykształceniem. Często mówi się, że w naszym kraju mamy znacznie więcej ludzi z dyplomem, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda - prawdziwa sytuacja jest nieco inna. W Polsce w chwili obecnej posiadamy około trzydzieści dziewięć procent osób z wyższym wykształceniem. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych krajach zdarza się, że połowa ludności posiada wykształcenie wyższe. Przykładem może być tutaj Irlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.
uniwersytet
Napisane przez: Maryland GovPics
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Mimo to w Polsce również mamy dzisiaj taką sytuację, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce często osoba z dyplomem wyższej uczelni ma o wiele mniejsze szanse dostania dobrze płatnej pracy, niż pracownik fizyczny. Bardzo ciężko jest pośród absolwentów kierunków humanistycznych. Na bezrobociu jest wielu filologów, historyków, socjologów. W sytuacji kiedy uda im się dostać pracę, nieraz jest to zajęcie nieopłacalne, często kompletnie nie mająca nic wspólnego z wyuczonym zawodem.
Więcej na

Więcej treści

O jakich sprawach trzeba pamiętać, jeśli ma się zamiar pływać łodzią motorową czy żaglową.

Alternatywą dla kosza może być torba piknikowa
Napisane przez: MSM Mońki
Zainspirowane przez: MSM Mońki
pływanie żaglówką albo łódką to doskonały sposób na przyjemny wypoczynek. Zwłaszcza że w naszym kraju możliwości pod tym względem są naprawdę ogromne. Parę tysięcy małych i dużych akwenów powodują, że nawet biorąc pod uwagę liczbę jednostek które pływają na wodzie wcale nie jest ciasno.


Wielu filologów pracuje na infolinii, czy w pozostałych branżach tego rodzaju, gdzie niemożliwe jest spełnianie swoich ambitnych planów zawodowych. W takiej sytuacji niemożliwym wykonywanie pracy na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach najczęściej nie znoszą wykonywanego zawodu.

nauka
Napisane przez: U.S. Embassy Tel Aviv
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
O wiele lepszą sytuację mają w Polsce fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “praca spawacz” i poczytać jakie są wynagrodzenia w takich zawodach. Spawanie jest często ciężką pracą, wymagającą dużo cierpliwości. Proces ten polega na stopieniu elementów jakiegoś materiału, aby ponownie części te ze sobą połączyć. Przy spawaniu nierzadko daje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między spawanymi częściami. Działanie takie wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnorodnych materiałów. Istnieje bardzo dużo szkół, w których można nauczyć się spawania. Można pomyśleć nad zrobieniem tego typu kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrą pracę. Osób posiadających konkretny fach w ręku ciągle brakuje na rynku pracy.
19-03-08 05:16:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.