Czym jest odpowiedzialność cywilna lekarza? Ważne wiadomości

Każdy medyk, niezależnie od swojej pracy, może wziąć odpowiedzialność cywilną oraz prawną za błędy w sztuce medycznej, które zostały spowodowane jego własnymi działaniami. Nieraz odpowiedzialność taką zdoła ponieść też za błędy personelu lekarskiego. Odpowiedzialność prawna oraz cywilna lekarza wynika z wielu różnorodnych statutów, na przykład z prawa karnego bądź również z ustawy o zawodzie doktora.

lekarz
Napisane przez: KOMUnews
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Odpowiedzialność cywilna lekarza (kliknij odnośnik) polega na rekompensacie majątkowej za szkody oraz uszczerbki na zdrowiu, wynikłe na rezultat uczynionego błędu. Odpowiedzialność majątkowa za stratę ma przede wszystkim znaczenie kompensacyjne, co znaczy, że posiada na celu wyrównanie, zrekompensowanie uszczerbku na zdrowiu cielesnym lub mentalnym pacjenta. Jeżeli pacjent oznajmi popełnienie błędu medycznego, może wystąpić o rentę, jednokrotne odszkodowanie czy zadośćuczynienie pieniężne w stosunku do doktora albo konkretnego szpitala.

Doktor ponosi odpowiedzialność cywilną jeżeli wyrządził akt niedozwolony, i także jeśli nie wykonał poprawnie swoich obowiązków, co przywiodło do zaniedbania oraz do popełnienia błędu lekarskiego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, natomiast w drugim z odpowiedzialnością kontraktową. Jeśli mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, wówczas chory ma prawo dochodzić wyrównania szkody od lekarza. W przypadku odpowiedzialności kontraktowej, pacjent musi pokazać, iż odniósł krzywdę z winy doktora wskutek nie wywiązania się przez lekarza z umowy zawartej z pacjentem.


Więcej treści

W jaki sposób można dawać sobie radę z problemami współczesnego świata, rola w tym wszystkim porządnego psychologa.

psycholog
Zainspirowane przez: flickr.com
Coraz większe tempo życia, ciągła presja i stres sprawiają, że bardzo dużo ludzi zaczyna sobie nie radzić we współczesnym świecie. Pojawiają się nerwice, kłopoty z uwagą oraz koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet depresje.

Bez wątpienia warto znać swoje prawa, gdyż każdy z nas korzysta z usług lekarskich. Niezależnie od tego, czy chodzi o pobyt w szpitalu, leczenie bądź wizytę lekarską - winniśmy wiedzieć, że lekarza obowiązuje odpowiedzialność zawodowa lekarza oraz w razie popełnienia przez niego błędu leczniczego czy też nie wywiązania się ze swych obowiązków, posiadamy prawo dochodzić zadośćuczynienia. Powinno się wiedzieć, iż jeśli skorzystamy z usług doktora na NFZ, to wtedy odpowiedzialność za popełnione błędy lekarskie ponosi chlebodawca, inaczej ZOZ.
19-02-12 07:25:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.