Czym jest odpowiedzialność cywilna lekarza? Ważne wiadomości

Każdy medyk, niezależnie od swojej pracy, może wziąć odpowiedzialność cywilną oraz prawną za błędy w sztuce medycznej, które zostały spowodowane jego własnymi działaniami. Nieraz odpowiedzialność taką zdoła ponieść też za błędy personelu lekarskiego. Odpowiedzialność prawna oraz cywilna lekarza wynika z wielu różnorodnych statutów, na przykład z prawa karnego bądź również z ustawy o zawodzie doktora.

lekarz
Napisane przez: KOMUnews
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Odpowiedzialność cywilna lekarza (kliknij odnośnik) polega na rekompensacie majątkowej za szkody oraz uszczerbki na zdrowiu, wynikłe na rezultat uczynionego błędu. Odpowiedzialność majątkowa za stratę ma przede wszystkim znaczenie kompensacyjne, co znaczy, że posiada na celu wyrównanie, zrekompensowanie uszczerbku na zdrowiu cielesnym lub mentalnym pacjenta.

Zainteresował Cię nasztekst?! Przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie dodatkowe info, więc zobacz serwis (www.aksonaxis.pl/) na ten temat!

Jeżeli pacjent oznajmi popełnienie błędu medycznego, może wystąpić o rentę, jednokrotne odszkodowanie czy zadośćuczynienie pieniężne w stosunku do doktora albo konkretnego szpitala.

Więcej treści

Gdzie odnaleźć firmę, w której można wypożyczyć koncentrator tlenu? W naszym tekście znajdziesz kilka wartościowych porad

szpital
Napisane przez: COD Newsroom
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nie da się ukryć, że w obecnych czasach można właściwie wszystko kupić. Jeżeli tylko wymarzy Ci się jakieś urządzenie, które jeszcze parę lat temu było dostępne wyłącznie dla upoważnionych, wówczas bez wątpienia będziesz mógł je znaleźć w internecie.


Doktor ponosi odpowiedzialność cywilną jeżeli wyrządził akt niedozwolony, i także jeśli nie wykonał poprawnie swoich obowiązków, co przywiodło do zaniedbania oraz do popełnienia błędu lekarskiego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, natomiast w drugim z odpowiedzialnością kontraktową. Jeśli mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, wówczas chory ma prawo dochodzić wyrównania szkody od lekarza. W przypadku odpowiedzialności kontraktowej, pacjent musi pokazać, iż odniósł krzywdę z winy doktora wskutek nie wywiązania się przez lekarza z umowy zawartej z pacjentem.

Bez wątpienia warto znać swoje prawa, gdyż każdy z nas korzysta z usług lekarskich. Niezależnie od tego, czy chodzi o pobyt w szpitalu, leczenie bądź wizytę lekarską - winniśmy wiedzieć, że lekarza obowiązuje odpowiedzialność zawodowa lekarza oraz w razie popełnienia przez niego błędu leczniczego czy też nie wywiązania się ze swych obowiązków, posiadamy prawo dochodzić zadośćuczynienia. Powinno się wiedzieć, iż jeśli skorzystamy z usług doktora na NFZ, to wtedy odpowiedzialność za popełnione błędy lekarskie ponosi chlebodawca, inaczej ZOZ.
19-06-16 07:08:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.