Plusy i minusy standardowych badań prenatalnych we wczesnym diagnozowaniu wad wrodzonych

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka z pewnością zastanawia się, jakie badania trzeba zrobić, aby upewnić się, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Zazwyczaj przy właściwym przebiegu ciąży, wystarczą typowe badania, wykonywane w trakcie wizyty u lekarza. Może się jednak zdarzyć, że ginekolog zaleci dodatkowe badania po to, by pewnie zdiagnozować ujawnioną wadę. Celem tekstów prenatalnych jest skuteczne wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Zleca się je w czasie trwania ciąży. Oczywiście tym sposobem wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog potwierdził możliwość jej występowania na podstawie standardowego USG.
dziecko
Napisane przez: Shaun Fisher
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Współczesny rozwój medycyny i badania ciąży, daje duże możliwości precyzyjnego wykrywania i leczenia wielu wad rozwojowych. Im szybciej zostaną one zdiagnozowane, tym skuteczniej można opracować odpowiedni plan leczenia. Z reguły, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to operację można wykonać tuż po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (tutaj pełna oferta badań prenatalnych). Oczywiście są to niekiedy skomplikowane procedury, jednak mogą ocalić życie dziecka. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne ryzyko. Z drugiej strony wczesne wykrycie niedorozwoju płodu, przekłada się na lepsze wyniki rehabilitacji.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Głównie, że badania tego typu należy wykonać jak najwcześniej. Wstępne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie można rozróżnić dwa rodzaje testów prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, na przykład standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG 4D, ponad to test PAPP-A. Są to procedury bezpieczne dla zdrowia płodu, jednakże nie dają one niepodważalnej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie ginekolog - (hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) zleca niezbędne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy problemu i zazwyczaj pewne wyniki. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba zrobienia podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z czekaniem na wyniki. Badania można zrobić w prywatnej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog - zobacz ofertę - wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety prywatne usługi w tym zakresie są stosunkowo drogie, dlatego nierzadko pacjentki decydują się na publiczną służbę zdrowia (ceny kompleksowych badań prenatalnych).


Więcej treści

Czym są badania prenatalne i dlaczego cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem?

ciąża
Napisane przez: kjg photos (Kristin Jona)
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kobiety w ciąży starają się zazwyczaj możliwie jak najlepiej troszczyć się o własne zdrowie, ponieważ mają świadomość tego, że ich wybory przekładają się na zdrowie dziecka, a ono dla każdej matki jest najistotniejsze. Czasami jednakże nie wszystko jest zależne od rodziców. Bywa, że dziecko ma wady rozwojowe. Ich wykrycie umożliwiają właśnie badania prenatalne, jakie współcześnie odznaczają się bardzo dużą popularnością. Dlaczego?
18-08-21 07:11:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.