Ruchome protezy: czemu spadają oraz czy wskazane jest je przyklejać?

Protezy ruchome dzielimy na całkowite i częściowe. Protezy całkowite stosowane są w przypadku, kiedy w jamie ustnej nie ma zębów własnych pacjenta ani implantów, zaś protezy częściowe, kiedy zęby występują.


Czemu protezy spadają? Wszelki z tych rodzajów protez wykorzystuje trochę inne mechanizmy umożliwiające im utrzymać się w ustach.


Doktorzy
Napisane przez: Ed Uthman
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Więcej treści

Z jakich pobudek działają dawcy nasienia i jakie badania muszą oni przejść?

uśmiechnięte dziecko
Napisane przez: Jillian
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Są takie sytuacje w życiu człowieka, gdy bardzo pragniemy mieć dziecko, lecz własny współmałżonek bądź to jest impotentem, lub kobieta jeszcze swojego wybranka nie posiada.


Najlepsze utrzymanie mają protezy szkieletowe, bowiem całe obciążenie przenoszone jest na zęby. Ażeby to osiągnąć, w protezie, w wielkiej części składającej się z metalu, stosowane są podparcia i klamry - . Podparcia przeciwdziałają siłom wtłaczającym, co oznacza, iż w toku gryzienia pokarmu proteza nie będzie dociskana zanadto mocno do dziąsła. Gorsze utrzymanie na podłożu zapewniają częściowe osiadające akrylowe protezy. Tak samo jak protezy nieosiadające wyekwipowane są one w klamry, jednak nie posiadają podparć. Ponadto konstrukcja klamer jest zupełnie różna. W szkieletowych protezach klamry są modelowane z wosku na modelu zębów Pacjenta, a potem odlewane celem zapewnienia doskonałego dopasowania. Ostatni wariant protez to protezy pełne osiadające. Mechanizm podtrzymania tych protez jest w wyższym stopniu skomplikowany. Ze względu na brak zębów nie można w takich protezach zastosować klamer, stąd z założenia ich utrzymanie jest słabsze, ponieważ nie będzie wykorzystywana siła tarcia. http://www.wola.centrumdemed.pl/oferta/protetyk-protetyka


Za utrzymanie głównie odpowiedzialne jest przyssanie protezy. Takową protezę możemy porównać do zabawki, która posiada przyssawkę oraz jaką przylepia się do lustra.


Przyssawkę powinno się najpierw zwilżyć, zaś następnie mocno przycisnąć do wyselekcjonowanej powierzchni. Podobnie będzie w przypadku utrzymania protez całkowitych. Im większych rozmiarów proteza, tym mocniej trzyma się dziąseł. Jeżeli szukasz protetyka, po prostu wbij w wyszukiwarkę protetyk Warszawa Wola - (Centrum-Demed).
18-06-22 01:12:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.