Katar, co robić by trwał jak najkrócej?

Zaczyna się się od piekących spojówek oraz ciągłego kichania. W następnej kolejności pojawia się płynna wydzielina z nosa. Katar. Przykra dolegliwość, która pojawia się o każdej porze roku.

klik

Autor: Gustavo Carbonaro
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo, że jedzenie to ostatnia rzecz o jakiej na jaką w tych dniach mamy ochotę, odpowiednia dieta pomoże szybciej wrócić do zdrowia. Znane porzekadło mówi, iż nieleczony katar trwa siedem dni, leczony – tydzień. Możemy jednak włożyć między bajki, gdyż nieleczony katar jest w stanie trwać znacznie dłużej, a wówczas o zapalenie zatok nietrudno. Jeśli więc chcemy uniknąć antybiotyku, nie wolno nam ignorować problemu.

Gdy tylko poczujemy klasyczne „kręcenie” w nosie, częstsze kichanie – niech naszą uwagę skupią domowe sposoby na katar. Po pierwsze, jeżeli sytuacja nam na to pozwala – postarajmy się odłożyć na później wszystkie obowiązki

kubek z herbatą

Autor: Acacia Almeida
Źródło: http://www.flickr.com

wymagające dużego wysiłku fizycznego na powietrzu. Nasze potrawy powinny być lekkostrawne. Sięgnijmy zatem po chude mięso oraz ryby morskie. Sił doda nam ciepły rosół i herbata z imbirem. Przygotujemy ją ze świeżo startego korzenia imbiru z goździkami, łyżką miodu i cytryną. Imbir wykazuje właściwości rozgrzewające, działa również przeciwzapalnie dlatego w okresie jesienno-zimowym obowiązkowo powinien znaleźć się na liście naszych zakupów.

Już na początku jesieni nie zaszkodzi przygotować nalewkę imbirową, dobrą na infekcje i lepszą odporność. Musimy obrać 2 korzenie świeżego imbiru, po czym pokroić na małe plasterki lub zetrzeć na tarce o większych oczkach. Włożyć do słoja, napełnić 1/2 l wódki, zakręcić i odstawić na dwa tygodnie. Po odsączeniu przelać do butelki i pić po łyżeczce 2-3 razy w ciągu dnia. W oddychaniu pomogą nam także inhalacje. Wystarczy do wypełnionej gorącą wodą miski dodać sól bocheńską oraz 200ml naparu, np. szałwii. A gdy zechcemy połączyć przyjemne z pożytecznym wybierzmy aromatyczną kąpiel z dodatkiem kropli olejku np. miętowego oraz czterech łyżek soli kuchennej. Taka kąpiel nie tylko ułatwi oddychanie, lecz cudownie nas odpręży.

Sprawdź koniecznie duży wybór herbat na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*