Historia lekarstw, niebezpieczeństwa, jakie występują na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od wieków wykorzystują najróżniejsze substancje do leczenia różnych chorób. Napary, wyciągi roślinne oraz maści od wieków były używane przez najróżniejszych lekarzy, a wiele z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na obecność substancji aktywnych które pomagają przy wielu chorobach i dolegliwościach.

I to właśnie natura podarowała ludziom przełomowy lek, który odmienił oblicze obecnej medycyny, czyli penicylinę. Wyizolowany z odpowiedniego szczepu antybiotyk pozwolił na pokonanie nieuleczalnych dotychczas chorób, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Ale równocześnie stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co doprowadziło do następnych epokowych odkryć. Obecnie zdecydowana większość leków produkowana jest w sposób syntetyczny, w fabrykach i laboratoriach.

Na większość schorzeń wynaleziono już jakieś lekarstwa, które mogą uratować lub przedłużyć życie, oraz mogą pozwolić na w miarę normalne funkcjonowanie na co dzień. Jednak fascynacja możliwościami leków przyczyniła się do niezwykle groźnego zjawiska, którym stało się ich nadużywanie. Szacuje się, że raptem połowa z nich rzeczywiście może leczyć dolegliwości, a reszta bardziej może szkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych. Bardzo dużym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Jeszcze niedawno przepisywano je na wszystko, zupełnie nie przejmując się tym, czy faktycznie będą niezbędne.

Pomijając już koszty pacjentów na ich kupowanie okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich zbytniego używania pojawiać się zaczęły szczepy bakterii całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa.

Nie masz pewności, jaki jeszcze portal omawia tak samo pomocne artykuły? Kliknij i zerknij na witrynę, do której odnośnik jest tutaj.

Póki co znajdowane są pojedyncze ich źródła, ale w każdej chwili może pojawić się nieuleczalna choroba, która zniszczy ludzkość. Bardzo dużo ludzi wpada też w uzależnienie od leków, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną dolegliwość. W dużej mierze do czegoś takiego przyczyniły się firmy farmaceutyczne, które w pogoni za pieniędzmi wmawiają ludziom, że bez zażycia kolejnej pigułki będzie im się gorzej żyło.