Niedoczynność hormonu tarczycy to zespół chorobowy wynikający z zupełnego niedostatku hormonów tarczycy

Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Przylega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które złączone są cieśnią tarczycy. Tarczyca wytwarza hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, przede wszystkim odpowiada za metabolizm i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do łączenia i katabolizmu, czyli rozkładu białek. Poza tym wywierają one wpływ na lipolizę. Dzięki rozkładowi tłuszczy dostarczane są kwasy tłuszczowe biorące udział w procesach metabolizmu i termogenezy. Tworzenie i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niekiedy, może zdarzyć się, że ta regulacja zostanie naruszona. Wówczas mamy do czynienia z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy .

szczegołowe informacje

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana chorobami tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz zaburzeniami przysadki i podwzgórza. Jakie są najczęstsze podłoża niedoczynności hormonu tarczycy? Najczęstsze powody to zapalenie tarczycy, nieobecność jodu w organizmie, stosowanie niektórych medykamentów, stan po operacji wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może być również wrodzona. Ponadto może pojawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wówczas wielkości hormonów? Poziom tyroksyny jest zmniejszony, poziom trójjodotyroniny może być dobry lub zmniejszony. Pozostałe badania, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą nakłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to podwyższony poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Główne alarmujące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

sygnały niedoczynności hormonu tarczycy to ospałość, spowolnienie i spadek tolerancji wysiłku – idź na stronę. Skóra pacjentów jest sucha, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci uskarżają się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz przy oględzinach nierzadko stwierdza tzw. obrzęk podskórny, wtedy dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Dodatkowo zwolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Leczenie niedoczynności narządu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

W opisywanym tutaj wpisie przeczytasz niebanalne wątki, ale zobacz również, co kryje się w najświeższym wpisie (www.theomarvee.com/13-oferta?pro=proaccount?pro=proaccount). Bez ociągania zwyczajnie go kliknij!

Dawka hormonów jest dobierana indywidualnie dla wszystkich pacjentów. Choroby narządu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni korzystać z opieki endokrynologa i stosować się do jego zaleceń, albowiem nieleczone choroby narządu tarczycy mogą spowodować bardzo istotne dla zdrowia następstwa.