Jakimi chorobami zajmuje się dermatolog oraz czego używa do badania?

Jeśli zobaczysz u siebie jakieś zmiany na skórze to znak, że musisz pójść do specjalisty. Znajdzie on przyczynę pojawienia się zmian oraz wdroży odpowiednie leki, żeby zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian.

waga

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy dermatolog jest ekspertem w dziedzinie medycyny, jaka zajmuje się dolegliwościami skóry. Bada on skórę oraz poszukuje prawdopodobne źródła nieprawidłowego jej wyglądu. Należy mieć w pamięci, że zmiany na skórze nie muszą mieć źródła w złym jej funkcjonowaniu. Zazwyczaj są następstwami zmian hormonalnych czy też alergii.

Przeczytaj więcej na temat pokrewnego artykułu – są na tamtej stronie umieszczone niezwykle praktyczne wiadomości, które na pewno wykorzystasz w praktyce.

Nauka ta dzieli się na dwie fundamentalne specjalności: dermatologię kliniczną oraz doświadczalną. Pierwsza z nich zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem skórnych zmian, z kolei druga głównie skupia się na badaniach skóry. Można by jeszcze wyróżnić dermatologię dziecięcą czy też medycynę estetyczną. dermatologia dziecięca jest dziedziną, jaka specjalizuje się chorobami skórnymi u małych pacjentów. Kosmetologia stosuje do leczenia nie leki, a kosmetyki. Medycyna estetyczna z kolei stosuje inwazyjne zabiegi kosmetyczne i lekarstwa. Robi to nie po to, aby leczyć skórę, ale aby poprawić jej wygląd i aby ochronić ją przed procesem starzenia.

dermatolog
W czasie wizyty specjalista od skóry najpierw przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem. Musi jednak przeprowadzić także bardziej dokładne badania przy wykorzystaniu dermatoskopu. Jest on urządzeniem z wbudowaną lampką, która zwiększa pole widzenia podobnie jak lupa. Możliwe jest dzięki temu szczegółowe obejrzenie konkretnego kawałka cery. Przyrząd taki przeważnie jest wykorzystywany do kontrolowania znamion barwnikowych.

Kiedy dermatolog podejrzewa, że za chorobę mogłyby odpowiadać zarazki, zleca wówczas wymaz ze skóry. Skierować może również na badania krwi. Jeśli zmiany na skórze są spowodowane alergią, doktor kieruje osobę na testy alergiczne lub od razu do alergologa.