Czym są soczewki i do czego służą? Jakie dobierać, żeby były jak najlepiej dopasowane?

Soczewki kontaktowe na pewno są niesamowicie pomocne w życiu. Pozwalają bowiem na bezproblemowe uprawianie sportu, nie trzeba się obawiać, iż zaparują jak okulary, nie spadną nam również z nosa. W jaki sposób jednak dopasować soczewki kontaktowe, w jaki sposób o nie dbać?

Soczewki kontaktowe to przede wszystkim wygoda, dzięki nim więc możemy intensywnie uprawiać sport i nie martwić się o zsuwające się okulary. Ponadto, soczewki kontaktowe dają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Nie musimy zwracać uwagi na pogodę, soczewki kontaktowe, o czym już byłą mowa we wstępie, nie będą parować. Niezbędny jest także aspekt estetyczny, ponieważ bez okularów sporo ludzi prezentuje się znacznie lepiej. Soczewki kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary przeciwsłoneczne, zawsze natomiast warto posiadać zapasowe korekcyjne okulary.

soczewka

Autor: Fiona Henderson
Źródło: http://www.flickr.com

Soczewki kontaktowe doskonale korygują krótko- oraz dalekowzroczność, ale i starczowzroczność i astygmatyzm. Soczewki wymieniane co jakiś czas, przykładowo soczewki jednodniowe czy miesięczne kupić możemy w mocy od plus sześciu do minus dwunastu, zaś roczne zamawiane są indywidualnie i wynoszą od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Doborem soczewek trudnią się okuliści, lecz i optometryści Soczewki miękkie co całkiem popularny typ, wykonuje się je z polimeru, jaki nazywamy hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym posiada cechy twardego tworzywa organicznego, zaś po uwodnieniu jest zmiękczony oraz elastyczny. Od poziomu uwodnienia i przepuszczalności powietrza zależy typ soczewek – sprawdź te szkła kontaktowe jednodniowe. Stopień tego typu uwodnienia jeśli chodzi o soczewki miękkie waha się między 30 a 75 procent. W soczewkach hydrożelowych woda jest odpowiedzialna za ilość przepuszczanego tlenu.

Mamy do wyboru soczewki kontaktowe miękkie powodujące korektę wady, ale także lecznicze, czyli używane jako opatrunek i kosmetyczne – powodujące zmianę barwy i wyglądu tęczówki. Możemy je też podzielić ze względu na tryb noszenia (Nasz typ: 1-day acuvue moist 30 lub z tej półki), czyli w systemie dziennym, zdejmowane są na noc, w systemie elastycznym, od czasu do czasu można w nich spać, jak również do stałego noszenia, które nie zdejmuje się przez jakiś czas, przykładowo przez około miesiąc. Soczewki twarde robi się z tworzywa organicznego o dosyć wysokiej tlenoprzepuszczalności.

Te ciekawe treści posiadają swą kontynuację. Pragniesz się z nią zaznajomić? Zatem idź do strony (http://www.impuls.waw.pl/) i tam rozkoszuj się frapującymi wątkami.

Są one trwalsze i posiadają mniejszą średnicę niż soczewki miękkie. Posiadają one też wady, przykładowo oczy się do nich długo będą przyzwyczajać.