Wiesz czym wryóżnia się chirurgia stomatologiczna od chirurgii szczękowej ?

Które z zabiegów chirurgicznych można wykonać w gabinecie stomatologicznym, a które wymagają sali operacyjnej i lekarza anestezjologa? Czy do chirurga stomatologa niezbędne będzie skierowanie?

dentysta ursynów lecznica LUS

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
Choć chirurgia dentystyczna i chirurgia szczękowa posiadają pewien zakres działania wspólny, to jednak są to dwie oddzielne kompetencje zabiegowe. Chirurgia dentystyczna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym patologii jedynie w obszarze ust, chirurgia szczękowa z kolei obejmuje leczenie operacyjne schorzeń twarzy, jamy ustnej oraz układu kostnego w obrębie twarzowej strefy czaszki. Szczękowa chirurgia obejmuje znacznie większą ilość rodzajów zabiegów.

Dobry stomatolog w Katowicach

Większość chorych kojarzy chirurgię stomatologiczną z trudnymi ekstrakcjami czy dłutowaniem zębów. Jednak w ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są też inne drobne zabiegi. To może być przykładowo nacięcie ropnia, wycięcie małej zmiany błony śluzowej, usuwanie torbieli zastoinowej, nieduże zabiegi na gruczołach ślinowych, wszczepienie implantów (kliknij). Zabiegi te, określane nazwą mało inwazyjnych, są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, w ambulatoryjnie lub w gabinecie stomatologicznym.

Z kolei szczękowa chirurgia zajmuje się znacznie poważniejszymi przypadkami. Pole działania chirurgii szczękowej jest dzisiaj bardzo szeroki. Wyodrębnić możemy w nim kilka działów, np. traumatologię czaszkowo-szczękowo-twarzową, która obejmuje urazowe uszkodzenia tkanek oraz złamania bądź zwichnięcia kości.

Katowice- stomatologia na wysokim poziomie

Częścią szczękowej chirurgii jest też chirurgia onkologiczna, która – co warto podkreślić – trudni się nie tylko usuwaniem guzów złośliwych oraz niezłośliwych, lecz zawiera też zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie twarzoczaszki. Nierzadko bowiem w wyniku operacji ratującej pacjentom życie dochodzi do istotnej deformacji twarzy jak też do upośledzenia ważnych funkcji życiowych, np.

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy materiał, to nie czekaj i sprawdź szczegóły na stronie (www.medimix.pl/akcesoria-medyczne). Z pewnością przekonasz się, że tam też są to bardzo ciekawe informacje.

mówienia i też odkrztuszania.

Białe zęby, ale czy zdrowe?

Autor: birdco.pl
Źródło: birdco.pl

Do chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Skierowanie takie może wystawić każdy doktor – nie jedynie dentysta, lecz również lekarz pierwszego kontaktu. Bez stosownego skierowania mogą być przyjęci jedynie chorzy cierpiący z przyczyn ostrych stanów zapalnych jak też pacjenci po wypadkach. W jaki sposób wyszukać wspomnianego specjalistę lekarza w swoim mieście? Nic skomplikowanego, starczy wpisać w przeglądarkę hasło: chirurg Jacek Janicki – (endoskopia kręgosłupa) stomatolog Katowice, ewentualnie stomatologia Katowice.