Lekarz dla całej familii – co powinniśmy wiedzieć?

Nagła dolegliwość sprawia, iż musimy iść do lekarza. Najczęściej pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który jest odpowiedzialny za profilaktykę i promowanie zdrowia pośród swoich pacjentów.

Lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz rodzinny jest lekarzem specjalistą, który kształcił się w obszarze medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni przychodzić do niego z każdą dolegliwością zdrowotną, aby mógł stwierdzić czy będzie nieodzowna porada lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tej racji, iż on sam nie może zrealizować wszystkich badań bądź zabiegów. W związku z powyższym może wysłać chorego na badania do laboratorium, które pozwalają dowiedzieć się więcej informacji odnoszących się do stanu badanego. Lekarz taki może też napisać skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to tylko zasadne przypadki medyczne, bowiem badania te są bardzo kosztowne. Lekarz wskazuje, gdzie należy się udać, a chory musi umówić się na wizytę w danym terminie. Dodatkowo taki lekarz rodzinny może wypisywać recepty, także na leki z instytucji specjalistycznej, jeśli otrzyma od niniejszego lekarza specjalisty należyte informacje odnoszące się do metod leczenia i zalecanych lekach. Dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem, jeśli skończą mu się lekarstwa, udawać się do specjalisty.

Do obowiązków lekarza rodzinnego zalicza się także kierowanie na zabiegi w gabinecie zabiegowym – np. szczepionki a także na rehabilitację. Rehabilitacja (wypożyczalnie wózków inwalidzkich Wrocław) może być wykonywana w domu albo w poradni rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać chorego w leczeniu wad postawy czy innych zaburzeń ruchu. Niestety z reguły tak jak w przypadku badań diagnozujących trzeba zaczekać na swoją kolej, co wiąże się czasami z odległymi terminami.

Należy pamiętać, iż jest określony czas na zarejestrowanie zabiegów zapisanych przez lekarza rodzinnego. Jeśli przegapimy stosowną datę, skierowanie straci ważność i będziemy zmuszeni udać się po następne. Lekarz rodzinny może także skierować nas na leczenie sanatoryjne, dokładnie opisując stan zdrowia pacjenta oraz zalecenia co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z serdecznym nastawieniem podchodzić do każdego pacjenta i powiększać wiedzę medyczną, aby zawsze orientować się w aktualnych metodach leczenia.