Na czym polega kitesurfing?

Kitesurfing to sport wodny, bardzo podobny do sportu jakim jest windsurfing. Główna różnica to forma prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie do snowboardu. Odmiennie w windsurfingu deskę prowadzi się na płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych zbiornikach, gdzie obecne są sprzyjające wiatry, jak i na wodach morskich. Każdy kto brał udział w akcji typu obozy kitesurfingowe wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Występują tutaj trzy podstawowe przedmioty: latawiec, bar, deska.

Bar składa się przeważnie z czterech, rzadziej dwóch linek, haka mocującego oraz drążka sterowniczego. Hak i linki zamocowane są na trapezie, który może stanowić siedzisko dla osoby sterującej. Jednak niektórzy kitesurfurzy nie wykorzystują go w tym celu, a dzięki temu wykonują zaawansowane triki. Znane są na przykład: kiteloopy czy handle passy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny element sprzętu kitesurfingowego to oczywiście deska. Często deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski dzielą się na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią pozostać na wodzie, oczywiście bez obciążenia na nich. Żeglując utrzymują się one po powierzchni wody dzięki latawcowi. Podstawowe cechy na jakie się patrzy przy kupnie deski to długość, kształt oraz wyporność – jednak tu wszystko zależy od upodobań. Wszystkiego dowiesz się tutaj: energii w kitesurfingu jest latawiec. Tutaj również występują różne jego rodzaje, w zależności od powierzchni czy sztywności. Dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Podsumowując kiteboarding stanowi w miarę bezpieczny sport, pod warunkiem, że mamy odpowiednią umiejętności, sprzęt i wiedzę.

To super, że masz ochotę uzyskać większą ilość informacji na ten temat. Wtedy przejdź do treści (https://www.sportwheels.pl/product-pol-15156-BORBET-RB-5×112-8-5×19-ET45-Black-Polished.html), a dowiesz się różnych wiadomości i uzyskasz wiedzę na bardzo dużo tematów.

Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy iko lub uprawiających już ten sport ludzi: surferownia by flyspot.