Z wiekiem stajemy się zagrożeni różnymi chorobami – jak się przed nimi bronić?

Na tym również polega żywot, iż niekiedy zdarza nam mierzyć się z różnorakimi chorobami. Niektóre jednak choroby dopadają nas w różnych okresach życia. Właściwie to w każdym wieku może nam się zdarzyć zapaść na jakąś chorobę, najgorsze jednak są wtedy, kiedy mamy słabszy organizm, tak jak to ma miejsce w podeszłym wieku. Najczęściej za takie osoby uznaje się ludzi po 60-tce, ale także po pięćdziesiątce nie możemy byś spokojni. Może się nam przytrafić zwyrodnienie plamki żółtej. Co to jest? Czemu występuje

?

oko

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się postrzeganiem prostych linii, jak linii falistych lub o zaburzonym kształcie, ale także coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega w różnym tempie i może skończyć się całkowitą utratą wzroku. Niestety, ale choroba ta jest bardzo częstą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Występuje u 8,8 procenta populacji, z tym, że częściej zapadają na nią kobiety. Jej częstość rośnie z wiekiem, dlatego też po 75. roku życia pojawia się już prawie u 28% ludzi. Na całym świecie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Dodatkowo, społeczeństwa coraz szybciej się starzeją, także problem ten narasta.

A jakie są przyczyny powstawania wspomnianej nieprzyjemnej przypadłości? Niestety, nie jest to poznane. Można natomiast powiedzieć, że największą rolę odgrywa tu wiek osoby. Przypadłość ta dotyka 5-10% ludzi w wieku 65-75 lat, a także 20-30% dorosłych w wieku ponad 75 lat. Wychodzi na to, że ważnymi czynnikami tutaj są płeć, jak mówiliśmy wcześniej żeńska, rasa biała, dziedziczność, inne przypadłości, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, jak również brak przeciwutleniaczy, do których należą witamina C czy E.

Rozróżnia się dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- postać to tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Pierwszy rodzaj, suchy występuje aż u 80-90% pacjentów. W tej odmianie na warstwie podsiatkówkowej oka tworzą się złogi, pogarszają one ostrość widzenia.

Nie czekaj – jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to zachęcamy Cię do wejścia do serwisu autora (https://edukacjaaktywna.pl/), aby przyswoić kolejne frapujące informacje.

Ta odmiana rozwija się wolno a przy tym powoduje mniejsze szkody. Ten rodzaj możemy spróbować leczyć, gdy będziemy podawać leki poprawiające ukrwienie.

Bardziej niebezpieczny jest rodzaj drugi – mokry. Podczas choroby dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Kiedy oko broni się przed niedokrwieniem wytwarza dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Szkodzą one komórkom, tworzą się blizny, co powoduje, że następuje dalsze uszkodzenia. Pogorszenie widzenia jest w tym przypadku bardzo szybkie, nawet w trakcie kilku miesięcy. Bardzo dużo informacji na ten temat jest w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie”