Jak przekonać milusińskich do systematycznego uprawiania sportów. Przydatne porady dla zapracowanych opiekunów

Doskonale znane maksymy przypominają, że należy od młodych lat uczyć najmłodszych dobrych nawyków, tak tych żywieniowych, jak i szeregu innych. Specjaliści podzielają tę opinię, dlatego już od dzisiaj warto zachęcać i przedszkolaków, i młodzież do uprawiania sportów.

Uczniowie podstawówek, jak również szkół średnich mają kiepską kondycję fizyczną, ponieważ mnóstwo czasu spędzają przed komputerem. Z tego powodu na urodziny lub na gwiazdkę warto ofiarować dziesięcioletniemu synowi sprzęt sportowy zamiast kolejnej gry komputerowej. Rewelacyjnym podarunkiem z pewnością są rolki dla dzieci, kolorowe deskorolki czy chociażby hulajnoga – www.scootive.pl/hulajnogi-wyczynowe/ za parędziesiąt złotych. Ani producent, ani ekspedient nie dadzą opiekunowi gwarancji, że brzdąc będzie systematycznie korzystał z nabytku, lecz cóż szkodzi spróbować. Dodatkowo warto wiedzieć, czym aktualnie interesuje się dorastający syn. Jeśli na przykład z wielkim zapałem śledzi potyczki bokserów, to warto zamówić dla niego porządne bokserskie rękawice. Codzienne treningi na początku mogą odbywać się w domu, a potem można również pomyśleć o siłowni. Z kolei jeżeli nastolatek lubi oglądać mecze piłkarskie, to rękawice bokserskie raczej w ogóle go nie zainteresują – tutaj lepiej podarować piłkę.

Jazda na wrotkach

Autor: Jason Hullinger
Źródło: http://www.flickr.com

Naprawdę ważną kwestią jest dawanie przykładu, rzecz jasna dobrego, który podobno idzie z góry. Jeżeli mama w młodości miała łyżwy i popołudnia spędzała na osiedlowym lodowisku, a dziś ogląda brazylijskie telenowele, to trudno, aby córka zechciała oderwać się od Facebooka. W poszukiwaniu interesujących pomysłów warto przejrzeć ofertę najbliższego domu kultury i sprawdzić, jakie zajęcia są obecnie dostępne – z pewnością kurs tańca jest świetną alternatywą dla gry na komputerze. Najważniejsze jest to, żeby i łyżwy figurowe, i łyżworolki bądź rowery były jak najczęściej wykorzystywane, a wtedy nastolatek nie będzie zbyt długo siedział przed monitorem komputera.

O zaletach wynikających z systematycznych ćwiczeń słyszy się tak często, że takie zaczynają brzmieć niczym frazesy. Dlatego najsensowniej nie skupiać się na analizowaniu prawdziwości takich sądów, tylko pomyśleć, jak zachęcić członków bliższej rodziny do aktywnego uprawiania sportów i w taki sposób zadbać o zdrowie najbliższych.