Czy ma sens używać metody in vitro? Czy jest to ona bezpieczna oraz dla każdego? Co warto na ten temat wiedzieć?

Chociaż wciąż nie ma w Polsce ustawy regulującej in vitro, to jednakże sporo rzeczy ulega zmianie, a mianowicie sporo osób, więcej aniżeli wcześniej, akceptuje taką formę walczenia z niepłodnością. Jest ona więc wciąż bardziej popularna aniżeli dawniej. Na czym polega in vitro?

Połączenie poza ustrojem komórki jajowej przyszłej mamy z plemnikiem mężczyzny jest metodą będącą w użyciu od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Na świecie jest aż ponad pięć milionów osób urodzonych dzięki in vitro, zaś każdego roku na świat przychodzi trzysta pięćdziesiąt nowych osób. U nas niestety ta metoda cały czas wzbudza kontrowersje i nie może doczekać się osobnej ustawy, która definiowałaby standardy postępowania w czasie leczenia.

szpital

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak, jak była mowa na początku powoli zachodzą dobre zmiany, taką zmianą na pewno będzie coraz rosnąca popularność metody in vitro wśród naszych rodaków. Sporo więc ludzi korzysta z takiej metody, a renomowana klinika in vitro (-> kliknij na ) cieszy się stale rosnącą popularnością pośród par, jakie naturalnie nie są w stanie mieć potomka. Metoda in vitro jednak nie jest metodą dobrą dla każdej pary, jaka zmaga się z niepłodnością. To tak zwany zabieg ostatniej szansy, kiedy test na płodność będzie nieubłagany, więc proponowana jest tym parom, dla jakich to tak naprawdę jedyna szansa oraz ostatnia możliwość, by zostać biologicznym rodzicem. Dotyczy to wielu sytuacji, jak niedrożność jajowodów albo ich brak czy też przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. Rekomendacją do zabiegu in vitro może być również nieskuteczność wcześniejszych metod leczenia niepłodności. Na czym właściwie polega taki zabieg?

Najlepsze i te bardzo żywotne plemniki zostają wyselekcjonowane, włożone do szklanej szalki z komórkami jajowymi i umieszczone w inkubatorze. Gdy plemniki są słabe i nie rokują niestety zapłodnienia, to specjalista zajmujący się zabiegiem musi wprowadzić je przy pomocy mikropipety od razu do wnętrza komórek jajowych. To tak zwany sposób mikromanipulacji – zobacz szczegóły.

Czy w kontekście tej tematyki masz więcej pytań? Jeżeli tak, kliknij ten link – to nie powinno za żadne skarby umknąć Twojej uwadze!

W uzasadnionych przypadkach robi się też IMSI, chodzi o pobranie plemnika do zapłodnienia pod sporym powiększeniem, takim, iż można sprawdzić szczegóły budowy plemnika. Obecnie jednocześnie można też uzyskać plemniki z jąder albo najądrzy, co umożliwia bycie ojcem nawet tym mężczyznom, w których nasieniu w ogóle nie ma plemników.