Chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego transferu powietrza przez gardło. Ryzyko pojawia się, kiedy chrapanie staje się patologiczne oraz towarzyszy mu tak zwany bezdech, innymi słowy brak transferu powietrza przez krtań

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Zdarza się to przede wszystkim osobom ze skrzywioną przegrodą nosa, wydłużonym podniebieniem miękkim, zwiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem lub innymi anomaliami w budowie dróg oddechowych. Nie zaszkodzi więc poszukać lekarza wpisując w wyszukiwarkę: poradnia SELF – (psychoterapeuta wrocław) otolaryngologiczna Poznań . Nocne koncerty nagminniej dają ludzie z otyłością, chorujący na nadciśnienie , panie po menopauzie i ci, którzy idą do łóżka po wypiciu większej porcji alkoholu.
W naszej ojczyźnie co najmniej 100 000 osób powinno się leczyć z powodu bezdechów nocnych, jednakże do lekarzy zgłaszają się nieliczni. Niechybnie dlatego, że ci, którzy na serio chorują, zwyczajnie nie wiedzą o tym. Sądzą, że tylko chrapią, zaś o świcie nie pamiętają nocnych walk o wszelki haust powietrza. Z tej przyczyny partnerzy osób chrapiących powinni je monitorować w czasie spania (odkryj więcej o operacji przegrody nosowej w Poznaniu – PCO). Jeżeli bezdechy zdarzają się więcej niż dziesięć razy na godzinę a także trwają dłużej aniżeli 10 sekund – możesz podejrzewać chorobę. Bezdechom towarzyszyć może pocenie się, a nawet sinienie na skutek niedotlenienia.
Do ludzi zagrożonych bezdechem przynależą głównie silnie chrapiący panowie 40+, z nadwagą a także otyłe panie po 55 roku życia, które mają zaburzoną stabilność hormonalną oraz zbyt wysokie ciśnienie
Jeżeli zwykłe chrapanie zamienia się w chorobę, to człowiek jest w ciągu dnia senny, rozdrażniony często dokuczają mu bóle migrenowe, ma trudności z koncentracją. Nieodzowna może być wówczas operacja przegrody nosowej Poznań.