Masz dziecko? Sprawdź, w jakiej sytuacji powinieneś wybrać się z nim do logopedy

Każdy rodzic chce, by jego dziecko odpowiednio się rozwijało. Dlatego z radością w oczach patrzymy, gdy pociecha zaczyna siadać, stawiać kroki, a następnie wypowiadać pierwsze słowa. Niestety czasem ma problem z poprawną wymową, co jest powodem naszych trosk. Aby jak najszybciej uporać się z tą trudnością, konieczny jest nam sprawdzony logopeda Poznań. Kiedy umówić się na wizytę?

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą oznaką, iż pomoc logopedy jest nieunikniona, to problemy z mówieniem. Trudności mogą nie tylko dotyczyć seplenienia. Maluch może również mówić przez nos, zmieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne czy nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie powinni zwlekać z wizytą także w sytuacji, gdy niepokoją się, że dziecko ma słaby słuch. W jaki sposób to odkryć? Brzdąc nie przychodzi do ciebie mimo, że kilka razy go o to prosisz bądź wołasz go z drugiego końca pomieszczenia, a on nawet nie odwróci główki. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może występują jakieś zmiany anatomiczne w budowie aparatu słuchu. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Ponadto logopeda będzie potrzebny, gdy maluszek się jąka albo mimo, iż ma już 3 lata – komunikuje się tylko za pomocą sylab albo rozmawia dużo mniej aniżeli dzieci w podobnym wieku, z którymi bawi się w piaskownicy. Dobrze jest obserwować zachowania swojego brzdąca, by móc jak najszybciej reagować. W czym wesprze nas specjalista? Zależnie od tego, jaki jest powód nieodpowiedniego mówienia, mogą być to np.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Przejdź zatem do kolejnego artykułu i czytaj ośrodki leczenia nerwic i depresji dużo o intrygujących Cię zagadnieniach.

specjalne ćwiczenia, które zabezpieczą go przed późniejszymi kłopotami z czytaniem, pisaniem i mówieniem. Trudności z prawidłową wymową mogą także być spowodowane 3-cim migdałkiem, co zmusi nas do wizyty u laryngologa, który zdecyduje czy migdałek należy wyciąć.

psycholog

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zaś dostrzegłeś inne kłopoty u swojego dziecka, np. niechęć do zabaw z innymi maluchami, jąkanie, obgryzanie paznokci lub zazdrość o młodsze rodzeństwo, powinno się sprawdzić, co sądzi o tym psycholog dziecięcy Poznań. Nie odwlekaj wizyty, gdyż wbrew temu, co myślisz, nie jest ona powodem do wstydu. Korzystniej jest spotkać się ze specjalistą oraz odzyskać spokój bądź rozpocząć niezbędną terapię, niż martwić się, że nasze dziecko nie rozwija się odpowiednio bądź jest za nerwowe. Niekiedy już jedna wizyta wystarczy, by uzyskać spokój oraz pozbyć się strachu.