Co to jest chirurgia szczękowa i jakie zabiegi realizuje chirurg o specjalności chirurgii szczękowo-twarzowej?

Specjalizacja chirurgia twarzowo-szczękowa jest to dyscyplina medycyny, która kojarzy z sobą elementy chirurgii plastycznej jak też chirurgii stomatologicznej, onkologii i ogólnej medycyny.

janpol

Autor: Erik Charlton
Źródło: http://www.flickr.com
zabiegi jakie chirurg szczękowy wykonuje w tej sferze przeprowadza się na ogół do usuwania tzw. zębów (Polecamy centrum demed ochota) mądrości, likwidacji wad zgryzu, uszkodzeń albo zniekształceń twarzy na skutek wypadku, terapia zapalnych stanów, guzów oraz torbieli w okolicy zatok szczękowych. Chirurgii twarzowo-szczękowej nie wolno mylić ze stomatologiczną chirurgią. Zazwyczaj wykonywane zabiegi z owej dyscypliny to np.: usunięcie ząbków z zębodołów oraz ósemek, usuwanie korzeni, transpozycja zębów bądź stabilizacja kości.
Chirurgia szczękowo-twarzowa to połączenie ogólnej medycyny oraz odontologii. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej (w tym ząbków, tkanek miękkich, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej zazwyczaj trafiają trudne przypadki, gdy sam dentysta czy chirurg plastyczny nie będzie mógł pomóc. Zniekształcenie buzi, dla przykładu w skutek poważnego wypadku bądź pobicia, wymagać może interwencji chirurga. Leczenie chirurgiczne wymagane jest też w przypadkach, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Najczęstsze wady zgryzu to: wysunięcie żuchwy bądź tzw. zgryz otwarty.

Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się też do zabiegów kształtowania brody, na przykład: nadania odpowiednich proporcji, zmniejszania lub powiększania brody bądź poprawka jej kształtu.