Psycholog rodzinny – dla jakich osób oraz w jakich konkretnie rodzajach problemu?

Bardzo wielu ludziom tylko słysząc o Psychologu od razu włącza się „alarm”, który to wręcz każde im mówić, iż go nie potrzebują, bo nie mają żadnych „takich” problemów.

zdrowie - landszaft

Autor: Charles Haynes
Źródło: http://www.flickr.com
Tak naprawdę jednak niewiarygodnie duży odsetek takich ludzi tak naprawdę problemy ma i to w ogóle nie małe. Psycholodzy od zawsze kojarzyli się z ludźmi, którzy pomagają osobom niebezpiecznym i bardzo zaburzonym, tymczasem w ogóle nie trzeba takim być aby „zawitać” do bezpośrednio jego drzwi” no i w ogóle nie musimy iść tam w pojedynkę.
Strzykawka do podawania znieczulenia pacjentowi

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj kojarzonymi z psychologami bywają jednostki – pojedyncze osoby, posiadające duże problemy emocjonalne, takiego typu jak choćby ponad wszystko nerwica, depresja (zobacz depresja leczenie wrocław) czy też choroby bardziej silne, takiego typu jak schizofrenia. Tak naprawdę jednak do drzwi psychologa chodzą także całe grupy, które najbardziej często składają się z ogólnie całych rodzin. Psycholog rodzinny odrobinę odróżnia się od tego postrzeganego jako standardowy, albowiem jego zadaniem bywa pomagać przede wszystkim w sytuacjach, w których to członkowie rodziny (zamieszkującej tylko pod jednym dachem), nie potrafią odnaleźć wspólnego języka, z jednym z członków dzieje się coś złego, przez co cierpią na tym także i pozostali lub najzwyczajniej kiedy poczują, że ich „więź” nie bywa taka jak powinna albo w pewnym momencie zauważają, iż dość mocno się ona poluźniła. Zadaniem psychologa rodzinnego jest wesprzeć takiego typu rodzinę, „przymusić” ją do rozmowy między sobą i w pewnego rodzaju sposób kontrolować jej przebieg, by dojść do samego sedna problemów.

Wbrew wszelkim pozorom takiego typu rodzin istnieje niewiarygodnie sporo i w bardzo dużej mierze nie bywają to rodziny „patologiczne”, lecz te, o których nawet byśmy wcale nie pomyśleli.