Jakie leki zawsze powinniśmy mieć w domowej apteczce?

W każdym domu powinna być apteczka, z której możemy skorzystać w razie takiej konieczności. Rzecz jasna lepiej, by tak nie było, ale niewielkie wypadki oraz niespodziewane przypadłości mogą przytrafić się każdemu – i dzieciom, i osobom starszym.

tabletki

Autor: whatleydude
Źródło: http://www.flickr.com
Czy będzie to nagły ból głowy, draśnięcie czy zdarte kolano – zawsze dobrze być przygotowanym. Co zatem powinniśmy kupić, aby nasza apteczka była właściwie wyekwipowana?
W pierwszym rzędzie są to leki na nadmieniony ból (zobacz na ból zęba) głowy. Każdy ma swoje ulubione tabletki, a gospodyni domu doskonale orientuje się, co łykają domownicy, dlatego nie będzie mieć trudności z wyborem należytych tabletek. Jednym bowiem pomaga paracetamol, innych z kolei uratuje wyłącznie ibuprofen. Dobrze też kupić tabletki przeciwbólowe w tabletkach musujących, które szybciej działają i gwarantują błyskawiczną ulgę. Tego typu leki przydadzą się także w czasie przeziębienia, ponieważ najczęściej działają też przeciwgorączkowo. Do apteczki musimy włożyć coś na kaszel, ból gardła bądź katar, gdyż to powszechne przejawy przeziębień. Na gardło dobre będą tabletki do ssania albo preparaty do płukania, przeciw kasłaniu syrop, najlepiej taki, jaki będzie pomocny i w kaszlu suchym, i w kaszlu mokrym, na katar natomiast świetne będą krople. Jednakże nie zapominajmy, by nie używać ich dłużej aniżeli 7 dni, gdyż nie są dobre dla nosa. Do następnej grupy koniecznych lekarstw zaliczają się medykamenty na choroby brzuszne, m.in. niestrawność lub zgagę. Poza lekarstwami z apteki przydadzą się też zioła, które pomagają w mniej rozwiniętych dolegliwościach. W apteczce muszą także znajdować się środki opatrunkowe, nie tylko wtedy, gdy mamy pociechy. Zadraśnięcie czy skaleczenie nożem może przytrafić się każdemu, toteż będąc w aptece kupmy wodę utlenioną albo inny środek do dezynfekowania ran oraz plastry. Do ich obmycia albo do oka, do jakiego dostało się ciało obce, niezbędna będzie sól fizjologiczna. Przyda się również bandaż i opaska elastyczna.

Z tak wyposażoną wyekwipowaną apteczką będziemy przygotowani na każdą ewentualność. Plastrem błyskawicznie zakleimy zdarte kolano, krople do nosa zaś pomogą nam w katarze. Taką apteczkę możemy też zabrać ze sobą na wakacje, by nie poszukiwać apteki, gdy jednemu z członków rodziny przydarzy się drobna dolegliwość.