Niedoczynność hormonów – nie pomiń pierwszych symptomów

Niedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem który dotyka wielu ludzi. Sam problem jest dość skomplikowany, bo niedoczynność może występować w postaci pierwotnej, wtórnej lub trzeciorzędowej, a co najważniejsze każda z nich ma inne przyczyny, co daje również odmienne objawy. Najczęstszy przypadek to niedoczynność pierwotna, która bierze się z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają lekarze, na całym świecie kłopot z tarczycą ma ponad 300 milionów ludzi, ale aż pięćdziesiąt procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten problem?

Czym jest tarczyca?

sprawdzaj poziom hormonów

Autor: Libertas Academica
Źródło: http://www.flickr.com

To dość mały gruczoł, który można zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny się jego pojawienia mogą być różne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często także się zdarza, iż odpowiedzialna za tarczycę jest choroba przysadki lub guzy podwzgórza lub sarkoidoza. Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni. Możemy je odnotować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który skończył siedemdziesiąt cztery lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może także się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to ciężko rozpoznawalna choroba. Tego typu choroba rozwija się spokojnie, niepostrzeżenie, w sposób dyskretny.

Jeśli czytasz prezentowany tekst, to oznacza, że bardzo Cię zaciekawił. Skoro tak, to przekonaj się (https://beaumed.com.pl/zabiegi-twarz/), że inne serwisy również mają istotne informacje.

Jej początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często także zdarza się, iż pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy z sercem czy stany depresyjne. Żeby rozpoznać niedoczynność tarczycy i znaleźć jej przyczynę, koniecznym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.

Pamiętaj, iż wizyta u endokrynologa to najbardziej korzystny sposób, aby rozwiać każdą z dręczących Cię wątpliwości. Z jednej strony, może wyjdzie w badaniach, że jest z Tobą wszystko okej, a z drugiej, jeśli faktycznie masz niedoczynność tarczycy, szybko wykryta przypadłość, to lepsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć dobrego specjalistę – endokrynologa? Najkorzystniej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową na przykład warszawscy endokrynolodzy. Zamiast zastanawiać się, co się dzieje z Twoim zdrowiem umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje zdenerwowanie czy coś więcej.

Co do najbardziej znanych objawów, powinniśmy wymienić: bardzo duże znużenie, senność, osłabienie, osłabiona koncentracja, problemy z pamięcią, gorszej jakości włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), zwiększająca się waga, chociaż raczej mierny, niska tolerancja na aktywność fizyczną.