Jak wygląda obecnie rynek pracy w informatyce, skąd się bierze tak duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.

Branża IT od wielu lat przeżywa ogromny rozkwit, zawód informatyka jest aktualnie jednym z najpopularniejszych i najlepiej płatnych. Wszystko bierze się z tego, że komputery są bardzo często wykorzystywane w biznesie i życiu codziennym, i zwyczajnie trzeba rzeszy ludzi do tego, aby opracowywać na nie różne programy, testować ich działanie i je wdrażać. Jeszcze przed kilkunastu laty temu typowy informatyk kojarzył się z zarośniętym panem, który miał wiedzieć wszystko o komputerach. Obecnie sytuacja prezentuje się całkowicie odmiennie – informatyka stała się tak ogromną dziedziną, że nastąpiły węższe specjalności.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com
Ludzie pracujący w tej branży najczęściej będą się ograniczać do jednego lub ewentualnie paru obszarów i w tym zostają ekspertami, a pozostałe rzeczy znają dość pobieżnie lub nawet wcale – sporo więcej zobaczysz pod tym adresem. W dużym stopniu będzie to wynikać z tego, że technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie i jest ich tak duża ilość, że przeciętny człowiek nie dałby rady wszystkiego się nauczyć. A jeśli specjalizuje się w jakiejś jednej rzeczy, to i tak cały czas powinien się dokształcać i zdobywać nową wiedzę.

Taki rozwój informatyki przekłada się bezpośrednio na zapotrzebowanie na świetnie wyszkolonych pracowników. Zresztą wystarczy przeglądnąć oferty firm szukających ludzi żeby się zorientować, jak duże zapotrzebowanie istnieje na rynku – ogłoszenia typu praca programista praktycznie cały czas są aktualne, a firmy mimo wszystko mają problemy z zatrudnieniem właściwych kandydatów. Bierze się to także z tego, że jeszcze do niedawna nasze uczelnie trochę sobie przespały dynamiczny rozwój informatyki i po prostu nie kształciły odpowiedniej ilości studentów.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie zmienia się dużo, gdyż wszyscy widzą potrzeby rynku, i na dużej części uczelni zostały pootwierane kierunki związane z nowoczesnymi technologiami.

Frapuje Cię tematyka podnoszona w tym artykule? Poznaj ponadto też inne podobne treści – po prostu wejdź tu (https://www.workservice.pl/praca/produkcja/olsztyn/).

Lecz biorąc pod uwagę ilość niezbędnych ludzi do pracy i tak należy się spodziewać, że ogłoszenia analityk it bez przerwy będą się pojawiać. I co najgorsze dla pracodawców, to mogą przez długi czas tak sobie wisieć, gdyż stanowisk zaczyna być dużo więcej niż pracowników. Co rzecz jasna wcale specjalistów od IT nie martwi – chcę znaleźć pracę jako analityk it.