Plusy i minusy standardowych badań prenatalnych we wczesnym diagnozowaniu wad wrodzonych

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka z pewnością zastanawia się, jakie badania trzeba zrobić, aby upewnić się, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Zazwyczaj przy właściwym przebiegu ciąży, wystarczą typowe badania, wykonywane w trakcie wizyty u lekarza. Może się jednak zdarzyć, że ginekolog zaleci dodatkowe badania po to, by pewnie zdiagnozować ujawnioną wadę. Celem tekstów prenatalnych jest skuteczne wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Zleca się je w czasie trwania ciąży. Oczywiście tym sposobem wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog potwierdził możliwość jej występowania na podstawie standardowego USG.

Współczesny rozwój medycyny i badania ciąży, daje duże możliwości precyzyjnego wykrywania i leczenia wielu wad rozwojowych. Im szybciej zostaną one zdiagnozowane, tym skuteczniej można opracować odpowiedni plan leczenia. Z reguły, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to operację można wykonać tuż po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (tutaj pełna oferta badań prenatalnych).

Prezentowany tekst jest niesamowicie interesujący, czyż nie? Jeśli także Twoje zdanie jest zbliżone, to niewątpliwie pomocne opracowania (www.medimix.pl/artykuly-medyczne) będą dla Ciebie pomocne.

Oczywiście są to niekiedy skomplikowane procedury, jednak mogą ocalić życie dziecka. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne ryzyko. Z drugiej strony wczesne wykrycie niedorozwoju płodu, przekłada się na lepsze wyniki rehabilitacji.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Głównie, że badania tego typu należy wykonać jak najwcześniej. Wstępne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie można rozróżnić dwa rodzaje testów prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, na przykład standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG 4D, ponad to test PAPP-A. Są to procedury bezpieczne dla zdrowia płodu, jednakże nie dają one niepodważalnej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie ginekolog – (hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) zleca niezbędne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy problemu i zazwyczaj pewne wyniki. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba zrobienia podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z czekaniem na wyniki. Badania można zrobić w prywatnej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi odpowiednie skierowanie. Niestety prywatne usługi w tym zakresie są stosunkowo drogie, dlatego nierzadko pacjentki decydują się na publiczną służbę zdrowia (ceny kompleksowych badań prenatalnych).