Przyczyny, symptomy, kuracja wodniaka jądra

Choroba sama w sobie nie jest bardzo niebezpieczna, lekarze są jednak zdania, że przesadne nagromadzenie się płynu może zaburzać funkcjonowanie jąder, a przez to wpływać na produkcję plemników jak też ich jakość, a co za tym idzie na męską płodność.

wodniak

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
hospital

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Wodniak jądra może dotyczyć zarówno noworodków, jak też dorosłych mężczyzn. Jego pierwszym oraz najbardziej specyficznym objawem jest zwiększenie worka mosznowego.

Jeśli masz zamiar poszerzyć swoją wiedzę z wybrany temat, to zapraszam do mej witryny. Trzeba wejść w moje łącze (https://pizzahut.pl/restaurants/995-pizza-hut-dostawa-krakow-mackiewicza) i voila.

Wodniak jąder jest to nic innego jak przesadne nagromadzenie się płynu w jego osłonkach. Najczęściej tyczy się wyłącznie jednej strony, sporadyczniej schorzenie to przebiega obustronnie.

Wodniaka jądra zazwyczaj nie powoduje bólu, dlatego choroba dostrzegana jest często przez przypadek czy też dopiero w momencie spuchnięcia moszny. Terapia wodniaka polega na operacji chirurgicznej. U dzieci zabieg przeprowadza się nie wcześniej aniżeli po skończeniu drugiego roku życia. Nierzadko do tego czasu wodniak ustępuje sam, dla przykładu dzięki wchłonięciu się płynu otaczającego jądra. Jeżeli jednakże medyk zadecyduje o zabiegu chirurgicznym nie ma powodów do obaw – nie jest on skomplikowany, natomiast powikłania zdarzają się nadzwyczaj rzadko. Zabieg może być przeprowadzony metodą Winkelmanna bądź Bergmanna. W obydwu wypadkach najważniejszą kwestią jest usunięcie nadmiaru płynu, a różnica pomiędzy metodami polega na tym, że w pierwszej osłonki jądra zostają wywijane na zewnątrz po czym zszywane ze sobą, a w tej drugiej nadmiar osłonek zostaje wycięty.

Po operacji chory powinien pozostać w szpitalu aż do momentu usunięcia drenu. Z kolei w ciągu kilku tygodni po operacji nieodzowny jest oszczędny tryb życia, zwłaszcza że w owym czasie może występować opuchlizna oraz bolesność moszny.