Czym jest przewlekle zapalenie trzustki? Dlaczego się pojawia? Jakie są jej przyczyny?

Przewlekłe zapalenie trzustki to bardzo poważna choroba, co gorsza czasem rozwija się niepostrzeżenie lub daje wydawać by się mogło banalne objawy, jakimi są biegunka albo bóle brzucha. W ten sposób bardzo łatwo je zignorować.

uśmiechnięte dziecko

Autor: Michael Papantonakis
Źródło: http://www.flickr.com
plastic surgery

Autor: docmonstereyes
Źródło: http://www.flickr.com
Trzustka ma bardzo ważne zdania, produkuje hormony regulujące ilość glukozy we krwi, przede wszystkim insulinę, oraz hormon trawienny, gdyż wysyła ważne dla jelita cienkiego substancje, jakie ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych z pokarmów. Enzymy znajdują się w wytwarzanym przez ten gruczoł soku trzustkowym.

Jeśli interesuje Cię omawiany artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na ten wątek, to niewątpliwie pomocny link (https://a2clinic.pl/) będzie tu bardzo pomocny.

Tego typu długotrwałe upośledzenie pracy tego narządu może prowadzić do postępującego niedożywienia organizmu, a jednocześnie do rozwoju innych chorób, przykładowo cukrzycy.

lęk

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak czasami dopiero duże uszkodzenia tego narządu może objawić choroby trzustki, które są bardzo groźne. Co roku taką przewlekłą postać zapalenia trzustki rozpoznaje się w Polsce u kilku do kilkunastu osób na 100 tys.. Choroby trzustki bywają powikłaniem ostrego zapalenia samego gruczołu, (co na trawienie) ale częściej wykazuje związek z nadużywaniem alkoholu. Zmagają się z tym problemem również osoby chorujące na mukowiscydozę i na kamicę żółciową.

Ten artykuł ma interesujące wiadomości na omawiany temat, ale jeśli chcesz zgłębić podobne aktualności, to szczegółowo przeanalizuj solidne informacje.

Przez rozwój tych uszkodzeń, trzustka staje się niezdolna do produkcji właściwej ilości hormonu i enzymów – zobacz informacje – choroby trzustki .

Osoba chora więc traci apetyt, chudnie, ma często zdarzające się wzdęcia oraz biegunki. Jak choroba się nasila to uskarża się także na mocny, promieniujący na plecy ból brzucha, który najczęściej nie przechodzi mimo zażycia standardowych leków przeciwbólowych. Najbardziej powszechną postacią jest przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki, którego głównym źródłem jest alkohol. Jeżeli pijemy go systematycznie, to ryzyko wystąpienia choroby rośnie – Kreontravix.