Masz objawy nowotworu bądź dostrzegasz je u krewnych? Udaj się na wizytę do lekarza genetyka

Porady od genetyka specjalisty to ważna, a przy okazji wciąż niepopularna i zbytnio nie praktykowana w Polsce szansa na wyjaśnienie zagrożeń o charakterze genetycznym, uwarunkowanych rodzinnie lub objawiających się niepodziewanie. Co warto wiedzieć o konsultacjach u genetyków, kiedy chodzimy do tego specjalisty? Co dają zabiegi u lekarzy wyuczonych w zakresie genetyki?

lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowym na początek badaniem kieruje lekarz (szukasz specjalisty?). Wizyta u niego w gabinecie zwykle kojarzy się z naprawdę fatalną sytuacją ze zdrowiem – na mutacje genetyczne nie mamy choćbyśmy chcieli, żadnego wpływu na zdrowie. Wizyta i konsultacje lekarza genetyka (sekwencjonowanie dna) nie są tylko dla chorych, u których wykryto mutacje lub tych, którym genetyczne uwarunkowania potencjalnie zagrażają zdrowiu. Na wizytę u genetyka mogą wybrać się też ci, którzy przeczuwają możliwość zachorowania na nowotwory. Wszystkie możliwe mutacje tej wyjątkowo bolesnej i rozkładającej od środka choroby.

Genetyk wypisuje skierowanie na test genetyczny, zwykle jest to badanie DNA lub chromosomów, które jest istotne w całym procesie rozpoznawania. Wskazania badań genetycznych wynikają zarówno z obowiązku prewencji, jak i ratowania życia ludzkiego. Bliski nosiciela choroby nowotworowej, kobieta, która urodziła martwe dziecko lub poroniła, a również kobieta przygotowująca się na zabieg in-vitro – każdy z tych ludzi powinien w swoim czasie odwiedzić gabinet genetyka.

Większość z nas załapałaby się na bezpłatne, onkologiczne badania genetyczne. Wymaganiem by zostać przyjętym na niepłatne konsultacje jest skończenie osiemnastego roku życia, dokument kierujący do lekarza badającego, odpis potwierdzający nowotwór u chorego lub zagrożonego, a do tego ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku wypisów, jeśli nie jesteśmy chorzy lub zagrożeni podejrzewanych o nowotwór, ten wymóg nie jest konieczny.

Badania chorych i ich bliskich pozwalają na upewnienie się jakie są szanse na uniknięcie lub zachorowanie, ściśle związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Mimo że badanie wykonywane jest na krwi, końcowe wyniki będą do odebrania dopiero po miesiącu czasu. Wiele etapów badania zależy bowiem od diagnostów laboratoryjnych, którzy dla każdego pacjenta stosują właściwe, indywidualne zalecenia profilaktyczne.

Sprawdź też