Podologia – czym się zajmuje?

Podologia to stosunkowo młoda sfera medycyny skupiająca się na diagnostyce, kuracji oraz pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmą się tak stopami zdrowymi, jak również „chorymi” i zagrożonymi rozwojem jakiejś patologii przykładowo zespołu stopy cukrzycowej, a więc groźnego powikłania cukrzycy.

obiad

Autor: Trubble
Źródło: http://www.flickr.com

szyja

Autor: Barn Images
Źródło: http://www.flickr.com
Podologia nie jest specjalizacją medyczną. O jej wyodrębnienie walczyli pedicurzyści, którzy byli zatrwożeni okolicznościami w których przeprowadzane są zabiegi na stopach w gabinetach kosmetycznych. Zaniepokojeni pokłosiami takiego działania między innymi wrastające paznokcie, infekcje i amputacje, postanowili świadczyć swe usługi na w wyższym stopniu fachowym poziomie. Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla osób mających ograniczenia ruchowe, jakim trudno będzie osobiście zadbać o higienę stóp (jednostki z ułomnością ruchową, unieruchomione, osoby otyłe, ). Rekomendowane są także chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów i nadpotliwością stóp. Podolog Tarnowskie Góry (wiecej o podologu w Tarnowskich Górach) zajmuje się także pacjentami z wrodzonymi wadami (np. haluksy), defektami skóry stóp (odciski, brodawki) jak też grzybiczym zakażeniem paznokietków, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, bądź wreszcie wrastającymi paznokciami.

Żeby zasięgnąć więcej danych na przedstawiany tutaj wątek, odkryj także (https://a2clinic.pl/stomatologia/) inne absorbujące strony.

Co więcej konsultacje podologiczne rekomendowane są sportsmenom dla przykładu biegaczom.

Balonoplastyka zatok

Autor: Dreamstime
Źródło: Dreamstime
Do orientacyjnych zabiegów podologicznych zalicza się np. specjalny pedikiur dla osób chorujących na cukrzycę, skracanie płytki paznokciowej, usunięcie odcisków, itp.

Podolog Zabrze nie jest do tej pory ogromnie popularny, jednakże jest to bardzo potrzebna dziedzina medycyny. Bowiem z uwagi na liczbę amputacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej istnieje duża potrzeba edukacji z obszaru zdrowia a także pielęgnacji stóp zwłaszcza w populacji cukrzyków.