Metody i techniki rekonstrukcji naderwanych więzadeł krzyżowych, często spotykanego urazu.

Uprawianie sportów nieodłącznie wiąże się z możliwością pojawienia się kontuzji. Pojawiają się one z przy wielu różnych okolicznościach, czasami ktoś jest za mało rozciągnięty, czasem zostanie sfaulowany, a czasami wystarczy zwyczajnie źle upaść. Jednym z często pojawiających się urazów nóg, zwłaszcza u narciarzy lub piłkarzy, jest zerwanie więzadła krzyżowego.

Najważniejszą sprawą w czasie jego diagnozowania jest szczegółowy wywiad przeprowadzony przez lekarza, a dalszej kolejności wykonanie trzech testów, po jakich można przedstawić dokładną diagnozę i zaproponować przebieg dalszego leczenia. W niektórych przypadkach, jeśli wyjdzie, ze więzadło będzie naderwane częściowo, jest możliwość uniknięcia rekonstrukcji. Można wtedy zastosować specjalną technikę kurczenia więzadła, i jeżeli wszystko się uda, to przeważnie powrót do zdrowia może nastąpić gość szybko. Jednak w większości wypadków więzadło niestety ulega uszkodzeniu, i wtedy, chcąc wrócić do normalnej formy, potrzebna będzie operacja kolana .

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarze ortopedzi twierdzą, że najlepszym momentem, żeby rekonstrukcja ACL mogła przynieść odpowiednie rezultaty, będzie sześć tygodni do sześciu miesięcy od chwili kiedy wystąpił uraz. Nie ma potrzeby robienia tego zabiegu w czasie wizyty na oddziale ratunkowym, z kolei zbyt długie oczekiwanie zakończyć się może uszkodzeniami innych części kolana, takich jak łękotka czy chrząstki.

Czy masz ochotę zgłębić dodatkowe teksty? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (www.poradniapraxis.pl/) podobne wiadomości odnoszące się takiej kwestii – link jest tutaj.

Operacja więzadła krzyżowego jest zabiegiem lekkim, najczęściej wykonuje się go przy miejscowym znieczuleniu.

Bardzo istotny jest później okres rehabilitacji po operacji, właściwie wykonany pozwoli na uzyskanie pełniej sprawności przed wystąpieniem wypadku. Bezwzględnie trzeba robić cały zestaw ćwiczeń, jeżeli nawet wiązać się to będzie z pokonaniem bólu, bo jedynie w ten sposób da się z powrotem dojść do formy. A jeszcze lepszym sposobem jest odpowiednia profilaktyka, czyli wzmocnienie mięśni, odpowiadających za stabilność kolana, a oprócz tego odpowiednie rozgrzewanie się zaczęciem aktywności fizycznej.
Autor