Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo dobrą umiejętnością

Zawsze warto mieć troszkę oszczędności

Niesamowicie łatwo, mając comiesięczny wpływ pieniędzy można się zapomnieć oraz zużywać wszystko co do grosza, od czasu do czasu na rzeczy zupełnie zbędne. Przez to trzeba pociechy już od maleńkości uczyć, że trzeba oszczędzać, że warto wciąż przeanalizować czy konkretny sprawunek jest potrzebny. Jeżeli nauczymy je, aby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą część wkładały do skarbonki, to w późniejszym życiu również będą umiały tak działać, a co się z tym wiąże, będą miały zawsze zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, aby nauczyć pociechy takiego działania, najpierw sami powinniśmy tak postępować, ale czy powiemy jak to robić? Warto skierować uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy oraz przeanalizować, czy na pewno to wszystko jest nam niezbędne. Jeśli okaże się, że nie możemy zrezygnować z danych wydatków, to warto przeanalizować w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z przeróżnych wyprzedaży w sklepach, a zaoszczędzone pieniądze odłożyć na bok.

Gdzie trzymać takie oszczędności?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli wyćwiczymy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to powinniśmy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze (opinie na nasz temat) trzymać, tak aby ciągle pojawiały się wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, jednak takie działanie wystawia nas na pokusę sięgnięcia po te pieniądze, gdy zabraknie nam trochę do wyśnionej rzeczy, zamiast poczekać, na odpowiedni moment, by ją nabyć. Przez to najlepiej schowane pieniądze wpłacać na odpowiednie konto np. jak bank BGŻ w Warszawie, wtedy będziemy posiadali troszkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej niż raz w miesiącu powoduje utratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do rzetelnego przeanalizowania, czy rzeczywiście potrzebujemy te pieniądze, co może sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.

Posiadając oszczędności żyjemy spokojniej

Mając nawet nieduże oszczędności, możemy żyć spokojniej, bo będziemy mieli pewność, że w ciężkiej sytuacji, mamy szansę przez jakiś czas korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych. Taka rezerwa ma szansę się przydać podczas choroby, utraty pracy, a kiedy będziemy mieli dostatecznie sporo, to część z jej zasobów możemy przeznaczyć na zasłużone wakacje.