AFTY – powody pojawienia, przejawy jak również leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są wielokrotnie spotykaną uciążliwością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są rozliczne, od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyżynające się ósemki, po schorzenia migdałków lub kanału pokarmowego. Afty na ogół znikają samoistnie, natomiast w poniektórych przypadkach pomocna jest konsultacja lekarska.

zdrowie

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to mniejsze i niesłychanie bolesne owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, pokryte białym nalotem i ogarnięte rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się indywidualnie czy w grupach na podniebieniu miękkim plus języku. Jednakże przeważnie kształtują się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej splot wewnętrznej strony policzków wraz z dziąsłami.

Wejdź na naszą stronę. Znajdziesz tam zawsze wyłącznie kompleksowy tekst (https://sklep.labempire.com.pl/pipety-eppendorf,2,11981). Szczegółowe informacje na pewno przypadną Ci do gustu.

Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, jednakże w większości wypadków nie są większe gabarytowo niż 5 mm.

Wielką funkcję w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają elementy genetyczne i dodatkowo predyspozycje rodzinne. Jeżeli w rodzinie zanotowano przypadki aftozy nawrotowej, to ryzyko pojawienia się aft u pociech wynosi 90%. W pierwotnej fazie poziomu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pokazują się mniejsze okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dniach pokrywają się białym osadem.

leki

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku aft małych objawem równoczesnym zdoła być powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Zazwyczaj afty znikają naturalnie w ciągu 1-4 tygodni. Nieraz potrzebne są badania, jakie pomogą rozróżnić je od przemian, jakie pokazują się w przebiegu opryszczki, a również wtórnego zakażenia bakteryjnego (o ile istnieje tego rodzaju podejrzenie).

Jeśli mimo rygorystycznego przestrzegania norm higieny jamy ustnej afty nie nikną, należy skontaktować się ze stomatologiem. Medyk może zalecić stosowanie farmaceutyków koagulacyjnych, znieczulających oraz płukanek. Efektywnym i cieszącym się odpowiednią opinią lekiem jest dezaftan med – . Cięższe postaci aft postulują leczenia antybiotykami lub sterydami. Aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, należy wybrać się do specjalisty pierwszego kontaktu, który zleci potrzebne badania.