Najlepsze techniki leczenia różnorakich wad oczu

Zez jest wadą wzroku, która może efektywnie uprzykrzyć życie w wielu dziedzinach życia. Specyfika tej choroby polega nie na wadzie soczewki czy rogówki jak w pozostałych wadach oczu, ale na osłabieniu mięśni oczu. Ludzie cierpiące na tę chorobę mogą mieć problemy w uprawianiu sportów, prowadzeniu samochodu, a nawet w niektórych zawodach – między innymi w operowaniu maszynami.

Wybór najefektywniejszej metody leczenia okulistycznego częstokroć nie należy do prostych zadań, lecz dzięki mocno szybkiemu rozwojowi medycyny wiele chorób, jakie były ciężkie do uleczenia, są możliwe do zwalczenia. Zez może być wyleczony, w zależności od jego typu i pochodzenia, odpowiednimi okularami a, także ćwiczeniami, ale najszybszym a, także najskuteczniejszym wyjściem jest operacja zeza. Dotyczy to również okulistyki. Współcześnie dużo chorób oczu da się leczyć skutecznymi, nowoczesnymi metodami.
oko

Autor: Eivind Sorgenfryd
Źródło: http://www.flickr.com

Czasy, gdy mechaniczne operacje chirurgiczne były wykonywane na oczach, z czasem przechodzą do lamusa. Obecnie znacznie dokładniejszym narzędziem są znakomite lasery do chirurgii a, także mikrochirurgii, jakie pozwalają na znacznie większą precyzję, co z oczywistych przyczyn przekłada się na jakość terapii. Wykonalna jest za pomocą tej metody terapii na przykład operacja zeza (likwidacja wad), ale także zaćmy, leczenie rogówki, a nawet leczenie krótkowzroczności i wad nietypowych. Zez jest w stanie mieć mnóstwo przyczyn, dlatego jest dzielony na kilka typów. Zez ukryty to typowy brak równego udziału mięśni oka – najczęściej w takim wypadku jedno oko ma słabsze mięśnie i czasami „nie nadąża” za silniejszym okiem. Ponieważ zez ukryty może następnie przekształcić się w jawny zez, operacja zeza jest przeważnie wskazana (więcej o wrocławskim oddziale). Natomiast zez towarzyszący to przeważnie spotykany typ tej choroby – jego genezą jest zniekształcenie osi jednego oka. Standardowy przykład tego typu zeza to ruszanie się oczu w tym samym kierunku, lecz ze niezmiennym odchyleniem oka.

Zaciekawiony? To dla nas rewelacyjna informacja. Zatem kliknij tu ochrona przed promieniowaniem rtg i przeglądaj bez ograniczeń nowe fachowe wątki.

Jest to wywołane zaburzeniem osi oka.

Do skutków źle leczonego zeza należy przede wszystkim zaburzenie widzenia stereoskopowego (czyli zamiast całego obrazu – dwa łączące się ze sobą obrazy), a również niedowidzenie jednej gałki ocznej i zła ocena dystansu, a w razie zeza towarzyszącego nawet ślepota. W nowym tysiącleciu najlepszą metodą zwalczenia zeza jest laserowa operacja wzroku. Ma ona w obecnych czasach wiele zalet – jest nie wyłącznie dużo bardziej precyzyjna niż operacje mechaniczne, lecz także ma mniej możliwych komplikacji. W razie używania najnowszych laserów statystyki komplikacji u pacjentów jest mniejszy, niż 1%, w rzadkich przypadkach także zdarza się konieczność operacji dodatkowego.