Jak można oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym i jakie zabiegi się tam przeprowadza?

Jeśli u dzieci pojawiają się kłopoty z uzębieniem, musimy jak najszybciej pójść do specjalisty, którym jest stomatolog dziecięcy. Bardzo istotne jest to, żeby w czasie wstępnej wizyty najpierw pokazać dziecku doktora oraz przeprowadzić z nim zapoznawczą rozmowę.

W taki sposób można by oswoić dziecko z nowym dla niego otoczeniem.
Lekarze, którzy pracują w tego typu gabinetach skończyli kierunek o nazwie pedodoncja i są przygotowani do pracy z najmłodszymi pacjentami. W granicach swych obowiązków ci lekarze – więcej na ten temat tutaj – przeprowadzają typowe zabiegi dotyczące chirurgii i stomatologii zachowawczej. Do najważniejszych z nich należą lakowanie bruzd, które wykonuje się w przypadku stałych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Zabieg taki jest wykonywany w wypadku dzieci, które w wieku 6-7 lat mają pierwsze trzonowce stałe czy w wieku 11-13 lat kolejne trzonowce. Co ważne, tego typu zabieg jest nieinwazyjny i opiera się na wypełnieniu bruzd w uzębieniu przy pomocy płynnych żywic. Po ukończeniu wizyty należałoby podarować potomstwu nie tylko lizak lub jakiś inny cukierek, lecz również np. dyplom dla najdzielniejszego dziecka. Chodzi o to, żeby wzbudzić u niego możliwie przyjemne skojarzenia, a przy tym należy unikać wyrazu „ból”.
Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com
urlop

Autor: SMG/KRC Millward Brown
W zakres zabiegów, które może przeprowadzać taki dentysta bielany – więcej w serwisie odkryj serwis – dzieci są także takie zabiegi jak lakierowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich płaszczyzn przy pomocy preparatów, które zawierają wysokie stężenie chloru. Jego obowiązkiem jest mineralizacja szkliwa oraz spowalnianie mechanizmów prowadzących do próchnicy.

Podczas lakierowania uzębienia tworzona jest na zębach dodatkowa warstwa ochronna. Na zębach mlecznych przeprowadzana jest także impregnacja, której zamiarem jest nasycanie zepsutego próchnicą zęba środkami działającymi bakteriobójczo.