wartościowy napój, ceniony od wielu wieków: herbata zielona

Zwyczaj spożywania herbaty przyszedł do nas z dalekiej krainy i na początku słabo się zaaklimatyzował. Po upływie czasu przekonaliśmy się, że herbata jest dobra. Pijemy jej o wiele więcej niż kilkanaście lat temu.

Herbata

herbata

Autor: a_b_normal123
Źródło: http://www.flickr.com

jest niemalże stara jak świat – można tak stwierdzić, bo w różnorodnej postaci była znana społeczeństwom na całym świecie praktycznie od zarania dziejów. Wypijano wodę zaprawioną ziołami, dawano do niej wszelkiego rodzaju korzonki, rośliny, każda grupa społeczna posiadało swoje obyczaje w tej kwestii. Jednak prawdziwa herbata oraz mocno rozbudowana ceremonia jej robienia i wypijania przyszły do nas z Azji. O ile herbata podziękowania dla gości herbata jako taka zadomowiła się w Polsce bardzo dobrze, o tyle rytuał z nią związany jest nam znany jedynie z telewizji. Oprócz tego mało osób wypija oryginalną herbatę – liściastą – . Z wygody oraz lenistwa kupujemy herbaty w torebkach, które z prawdziwą herbatą nie mają podobno nic wspólnego. Na domiar złego dosładzamy ją miodem i dodajemy cytrynę, co według tradycyjnego podejścia zasadniczo zmniejsza walory smakowe takiego płynu. Jeśli chodzi o herbatę czarną, to wypijamy ich najwięcej: te naturalne, jak i z dodatkami różnych aromatów. Herbaty zielone (co warto wiedziec o zielonej herbacie) w dalszym ciągu są traktowane trochę gorzej, bo większości wydają się cierpkie. Jednakże dostępne na rynku są również te aromatyzowane, jakie delikatnie likwidują ową gorycz.

W niektórych grupach społecznych wypijanie herbaty związane jest z pewnym rytuałem. Nie może on porównywać z tym, co dzieje pod tym względem w krajach Azji, jednak również niezbędne są do tego akcesoria do herbaty, jakiemożna zakupić w specjalistycznych sklepach oraz przez internet np. demmers.pl/pol_m_AKCESORIA-180.html. Zalicza się do nich rozmaite czarki, dzbanki, termosy, specjalne sitka, w jakich wspaniale zaparzają się herbaty zielone i wiele innych akcesoriów. Poza tym działa całe mnóstwo herbaciarni, jakie proponują swoim klientom niezwykle bogaty asortyment wszelkiego rodzaju herbat liściastych. Wielbiciele herbat mogą wybierać pośród mieszanek pochodzących z całego świata, z danych jego regionów oraz pasujące akcesoria do herbaty. Taki zestaw do wspaniały pomysł na prezent.