Granie w darta, czyli w lotki inaczej rzutki, jako jedna z najbardziej lubianych rozrywek podczas wspólnego wyjścia do pubu.

Grywanie w darta, czyli w lotki inaczej rzutki, to jedna z najbardziej lubianych rozrywek w czasie wspólnego wyjścia do pubu na piwo. Gra uprzyjemnia czas razem spędzany ze znajomymi, ale również zezwala zabawić się czy też przerwać nie fajną ciszę, gdy kończą się tematy do rozmawiania. Dla posiadaczy pubów, rzutki to też sposób na sciagniecie do lokalu większej ilosci klientów – dzięki urządzanym zawodom, ci którzy posidają wyjątkowo trafne oko i umieją rzucać pod odpowiednim kątem i z porządaną siłą, otrzymują wygrane, przeważnie w postaci w talonu, a bywa nawet gotówki.

polecam sklep sportowy

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Gra w rzutki jest nie tylko zabawą „do kufelka”, ale całkiem poważnym sportem, jaki doczekał się swoich własnych rozgrywek, cieszących się wziętością wśród graczy, jak i kibiców, szczególnie tych zebranych przed telewizorami. Rzutki wielką atrakcyjnoscią cieszą się w Anglii, Irlandii, krajach skandynawskich i w USA. Jeśli chodzi o nazewnictwo, to prawidłowa formą są: dart, lotki, ewentualnie rzutki, natomiast określenia: strzałki, darty, dartsy – są nazwami niepoprawnymi. Sklepy sportowe posiadają w swej propozycji tarcze i rzutki różnorakiego rodzaju.

Przed kupnem sprzętu do darta, trzeba upewnić się, czy lokal, w którym docelowo ma być on umieszczony, zapewnia ku temu dobre warunki. Zgodnie z wymogami darta angielskiego umieszczenie tarczy na ścianie od posadzki do środka tarczy musi być 173 cm odległości, gdzie będzie stał zawodnik. Znakomity wymiar to 237 cm, mierzony od miejsca, w jakim będzie stał gracz do miejsca, w którym tarcza odstaje od ściany.

dart

Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com
Do wyboru są generalnie następujące modele tarcz: papierowe flokowane, plastikowe, sizalowe i elektroniczne.

To warte przeczytania materiały, więc nie ociągaj się i przeczytaj je – to analogiczna problematyka, która jest z pewnością godna uwagi.

Najczęściej wybieranymi tarczami są sizalowe oraz elektroniczne. Tarcze sizalowe z tworzywa tekstylnego (sizal) na sklejkowej (a w tańszych modelach zarezerwowanych do zabawy dla maluchów – kartonowej) podbudowie. Są to tarcze zarezerwowane do stosowania amatorskiego, przeważnie w domu. Zapewniają radość i instruktaż o wszelkiej porze dnia i nocy, gdyż są bezgłośne. Elektroniczne automaty to przede wszystkim alternatywa dla profesjonalistów, a przede wszystkim do różnorakiego rodzaju lokali, jak jak puby, bary czy salony gier.