Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper, a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo powszechnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga spokojnego przemyślenia oraz analizy własnych potrzeb i możliwości.

W naszym artykule, postaramy się scharakteryzować wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie inwestycji

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najbardziej istotnych czynników, na który zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Jest to czynnik, w sporym zakresie wpływający na popularność oraz cenę danej nieruchomości.
Osiedla mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie () są z reguły zlokalizowane na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Atutem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, wadą – przymus dojazdu np. do pracy.
Osobom interesującym się lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie odstępstw od powyższej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą ceną, jaką przyjdzie im za własne Cztery Kąty.

Stan ukończenia inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Niejednokrotnie decyzja o nabyciu mieszkania (inwestycje budowlane wrocław) od dewelopera podejmowana jest tylko w oparciu o analizę przygotowanych wizualizacji budowanej nieruchomości.

Intrygujący tekst? Niezmiernie nam miło. Jednocześnie gorąco zapraszamy na (https://zawiesiawroclaw.pl/category/lancuchy) naszą kolejną stronę, na której przeczytasz dużo ekstra tematów.

Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych atutach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tym aspekcie sporą przewagę mają mieszkania z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co z pewnością pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w otoczeniu mieszkania w znacznym stopniu wpływa na komfort życia jego mieszkańców.
Decydując się na kupno mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury.
Trochę gorzej sprawa wygląda w przypadku inwestycji deweloperów,
w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania lokalu do indywidualnych oczekiwań jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność.
Na tym polu dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego (). Firmy deweloperskie zazwyczaj oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również możliwość przeprojektowania mieszkania według sugestii nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na wykorzystaną przy budowie budynku technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niewykonalny. Jest to duży minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym mieszkanie jest deweloper, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia lokalu.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług pośrednika, musi także zapłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 – 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować własne wymagania oraz dogłębnie przeanalizować wiele istnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.