Urodzenie potomka to magiczny moment i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.
Każda matka potwierdzi, że pierwszy rok smyka jest niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to okres, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko oraz przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu.

Czy praktyczna propozycja (www.efematic.pl/) może posiadać przydatne informacje? Jasne, że tak! Sprawdź, klikając w link i przeanalizuj dodatkowe odnośnie podnoszonego zagadnienia.

W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim bobasku, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, aby rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego berbecia. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie może być także niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto dziś zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dziś można również ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.