Co to jest olej przekładniowy? W jakich sytuacjach go wymienić?

Każdy kierowca wie, czym jest olej silnikowy, w jaki sposób sprawdza się jego poziom, w jakim miejscu można go kupić i w jaki sposób dolać. Nie każdy wie za to podobne rzeczy o oleju przekładniowym.

olej przekładniowy
Jeśli mamy niewiele kontaktu z mechanikami samochodowymi, możemy nawet nie pamiętać faktu, że jest on potrzebny do pracy auta. Bo skąd? Będący na wykończeniu olej przekładniowy nie zaowocuje groźnym dymieniem silnika, nie można także sprawdzić jego poziomu. Po prostu po pewnym czasie narastających niedogodności skrzynia biegów zepsuje się. Każdy kierowca musi mieć przynajmniej minimum wiedzy na jego temat.
Wybór

Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com
Olej przekładniowy jest potrzebny do smarowania skrzyni biegów oraz mechanizmów różnicowych w samochodzie. Niezależnie od typu skrzyni biegów, jest ona naprawdę złożonym mechanizmem, o który trzeba, bo jego wymiana jest kosztowna. Olej przekładniowy jest sposobem jego ochrony. Redukuje tarcie nasmarowanych elementów, zapobiega korozji i zanieczyszczeniom, minimalizuje zużywanie się części, odprowadza ciepło. Są to faktycznie istotne zadania i dlatego trzeba pamiętać o jego dolaniu i wymianie.
tabletki
Jak dobrać olej? Kiedy trzeba to zrobić? Właściwie wystarczy przestrzegać zaleceń producenta samochodu i powinniśmy dłużej uniknąć kłopotów ze skrzynią biegów.

Poszukujesz użytecznych artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (http://www.szkolagimnastyki.lublin.pl/kontakt) na pewno Cię zainteresuje, ponieważ znajdziesz tam dużo bardzo pożytecznych informacji.

Wskazaniem do wymiany oleju może okazać się opór przy zmianie biegów. Dobrze wybrany i wymieniany olej przekładniowy z pewnością przedłuży jej żywotność.

Nawet gdy producent nie daje wskazówek na temat wymiany oleju (więc powinien on wystarczyć na cały okres użytkowania), powinno się go wymieniać i pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest skrzynia biegów, tym częściej trzeba o to zadbać. Z tego wynika, że przy manualnej skrzyni biegów nie musimy się martwić o olej przekładniowy tak często, jak przy automatycznej. To na pewno przedłuży trwałość skrzyni biegów.