Kijki dla startujących – pomysł na zdrowie

Jak dużo odmiennych trendów, tak także moda na nordic walking przybyła do Polski zza oceanu. Jest to charakterystyczna metoda marszu, wykorzystywana do rekreacji. Od typowego chodu odróżnia go wykorzystanie specjalnych kijów, dzięki którym cały chód prezentuje się inaczej niż normalnie.

nordic walking

Autor: Nordwalk
Źródło: Nordwalk
Dzięki temu natomiast, że charakter marszu jest odmienny, nordic walking ma o wiele lepszy wpływ na ludzki organizm. Dzięki tej metodzie marszu można wyćwiczyć sobie wiele partii mięśni. Niektóre mięśnie, jak między innymi mięśnie brzucha, w czasie chodu pracują zupełnie inaczej niż podczas normalnego spaceru. Miłośników tej formy spędzania czasu można zobaczyć aktualnie nagminnie, występują właściwie w każdym większym mieście. Co na pewno jest obserwacją pozytywną – nordic walkingiem zajmuje się o wiele więcej osób starszych niż młodych. Osoby starsze ogromnie cenią sobie taką formę spędzania wolnego czasu, zwłaszcza że mogą dzięki temu mieć dobrą kondycję fizyczną.

SprzętJedynym ekwipunkiem wymaganym są kije. Kije kije (przejdź dalej)ordic walking występują w wielu zróżnicowanych rodzajach i gatunkach, w zależności od wykorzystania. Przy wyborze tego sprzętu trzeba brać pod uwagę na pewno swój wzrost i to do tego dopasowywać rozmiar, formę kijków i rady specjalistów. Kije (https://www.skalnik.pl/sprzet-turystyczny/akcesoria-turystyczne/akcesoria-turystyczne-kije-trekkingowe/black-diamond) występują w dwóch najważniejszych wersjach: składanej, która jest znacznie łatwiejsza w przewożeniu i generalnie w transporcie, oraz wersja nieskładana, która także daje korzyści. Ta druga odmiana dzięki niezastosowaniu składania jest o wiele bardziej trwała i odporna. Z butów powinny być najlepsze na start standardowe buty do treningu, które znajdziesz pod tym adresem:

Jaki sposobem wybrać najlepsze kije?
Jak już zostało nadmienione, sprzęt dobiera się przede wszystkim do wzrostu. Cała reszta jest w sumie kwestią gustu. Oprócz tego ogromnie ważne jest, by kupować jedynie kije przeznaczone do nordic walking. Występują bowiem odmienne kijki takie jak trekkingowe lub narciarskie i można je pomylić. Tymczasem ich metoda funkcjonowania jest różna. Kije specjalistyczne wyposażone są w wymienne końcówki przeznaczone na rozmaite podłoża. Odpowiednie kije dobrze układają się w dłoniach, mają rękojeść dopasowaną do dłoni oraz trwałe uchwyty. Do takiej formy chodu warto również mieć odpowiednie obuwie, które też będzie chroniło przed zróżnicowanymi warunkami na zewnątrz.