Kiedy powinniśmy pójść do okulisty i w jaki sposób wygląda badanie wzroku?

Osoby dorosłe naturalnie muszą wykonywać badania kontrolne chociaż raz na dwa lata. Szczególnie po 40 roku życia badania takie są wprost polecane, gdyż właśnie wtenczas wzrasta niebezpieczeństwo chorób oczu, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki. Takie choroby zdołają kierować nawet do całkowitej stracenia wzroku.Do okulisty wskazane jest wybrać się też wtedy, kiedy zauważamy bóle albo zmęczenie oczu.

badanie u okulisty

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy zdoła to być przyczyną za długiej pracy przy komputerze, złego czy też zbyt mocnego światła, jednakże czasem bóle oczu mogą być wywołane poprzez choroby. Takich zwiastunów nie powinno się więc bagatelizować. W toku wizyty u okulisty, doktor na pewno zapyta nas o jej przyczynę, i także ewentualną wadę wzroku. Dodatkowo może zapytać także o to czy w naszej rodzinie nie występowały jakieś choroby oczu (genetyczne), takie jak na przykład zaćma. Okuliści w Toruniu przeprowadzają różne rodzaje badań, jednym z nich jest zbadanie pola widzenia. W trakcie tego badania pacjent jednym okiem śledzi poruszający się punkt świetlny i daje znak, gdy punkt ten jest dla niego widoczny.

okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie to zdoła wykryć takie choroby, jak na przykład odklejenie siatkówki lub jaskrę. Do tego Toruń optyk wykona także badanie przedmiotowe. W toku badania przedmiotowego, okulista zbada ruchliwość gałek ocznych, oczodoły, powieki i skontroluje ostrość wzroku. Do badania tego przeważnie stosuje się komputerowe badanie wzroku (toruń optyk) bądź tablice Snellena, na jakiej znajdują się litery lub obrazki o różnorodnej wielkości (optyk w Toruniu). W trakcie kontrolnej wizyty u okulisty wolno spodziewać się również badania przedniego odcinka oka. Doktor oszacuje rogówkę, soczewkę, ciało rzęskowe i tęczówkę przy pomocy lampy szczelinowej, to znaczy biomikroskopu. Okulista może także wykonać badanie tylnego odcinka oka za sprawą wziernika okulistycznego. Badanie to na ogół robi się po rozszerzeniu źrenicy oka.