Kiedy dobrze jest zasięgnąć rady psychologa na Śląsku

Pojęcie psychoterapia wywodzi się od greckiego słowa „psyche”-czyli dusza i „therapein”- czyli leczyć, oznacza zatem leczenie duszy. Zaliczają się do niej wszelkie oddziaływania o charakterze psychologicznym, zmierzające do polepszenia samopoczucia pacjenta. Spoiwem tych oddziaływań jest kontakt między pacjentem a terapeutą, który stanowikluczowy środek leczenia.

psychoterapia

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com

Cele psychoterapii ukierunkowane są zazwyczaj na zmiany zachowań i postaw pacjenta, jak też na rozwój jego umiejętności emocjonalnych.

Każda osoba doświadcza w swoim życiu problemów, czasem takich, z którymi sam nie potrafi sobie poradzić. Nie w każdej sytuacji – najbliższe otoczenie, przyjaciele lub rodzina (zobacz również terapia dla par warszawa) jest w stanie pomóc. Właśnie wtedy pomóc może psycholog. Nierzadko osoby, które przychodzą po raz pierwszy do psychologa mówią, że nigdy nie wyobrażały sobie, że będą musiały tutaj przyjść… iż do tej pory zawsze same radziły sobie z kłopotami. Konieczność konsultacji z psychologiem odbierają jako rodzaj porażki. Tymczasem terapia psychologiczna wymaga od pacjenta dużej odwagi, wytrwałości oraz szczerości co do siebie samego oraz wewnętrznej motywacji. W gabinecie psychologicznym w Katowicach – psycholog towarzyszy, doradza, pomaga dostrzec nową perspektywę oraz bardziej konstruktywne sposoby niwelowania trudności. Jeśli zdecydują się Państwo nad wprowadzeniem życiowych zmian, psycholog będzie wspierać Państwa wysiłki. Psycholog chętnie podzieli się doświadczeniem i wesprze w rozwiązywaniu kłopotów czy rozwijaniu umiejętności osobistych. W odpowiedzi na różnorakie potrzeby pacjentów, oferuje się psychoterapię dla jednej osoby lub grupową, psychoterapię dla par i małżeństw, terapię dzieci i młodzieży, a także warsztaty umiejętności społecznych i grupy wsparcia.

wizyta u psychologa

Źródło: flickr.com

Podstawowym narzędziem pracy psychologa jest rozmowa. Terapeuta nie ocenia ani nie poucza. Proponowana częstotliwość spotkań terapeutycznych to 2-3 sesje tygodniowo. Terapia jest poprzedzona konsultacjami. Konsultacje psychologiczne, to jedno lub dwa spotkania o charakterze konsultacyjnym. Każda konsultacja trwa 50 minut i służy temu, aby jak najlepiej zrozumieć naturę problemu klienta i zaproponować mu najskuteczniejszą formę pomocy. Później następuje terapia długoterminowa. W czasie stałych spotkań pacjent opowiada terapeucie to, co uzna za ważne, poruszające albo po prostu ciekawe opowiedzenia, bez żadnych tematycznych ograniczeń. Optymalna częstotliwość spotkań w przypadku terapii długoterminowej to 2 lub 3 razy w tygodniu. Terapia trwa do czasu rozwiązania kłopotów pacjenta. Decyzję o zakończeniu psychoterapii podejmuje razem terapeuta oraz pacjent.