Czy prowadzenie własnej apteki to korzystny biznes?

W naszym kraju jeszcze kilka lat temu rynek aptekarski wydawał się taką branżą, której żadne kryzysy nie grożą. Trzeba jednakże nadmienić, że obecnie wyróżnia nas najwyższy w całej Europie wskaźnik ilości aptek na jednego mieszkańca, co jest podstawową przyczyną faktu, że nawet apteki z wieloletnim stażem i rzeszą stałych klientów mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Bez większej przesady można powiedzieć, że obecnie prawie na każdej ulicy jest zlokalizowana jakaś apteka, sytuacji nie polepsza również to, że apteki dysponują słabymi możliwościami przyciągania klientów (nie mogą już wykorzystywać programów lojalnościowych czy powiadamiać o przeróżnych promocjach na leki dostępne bez recepty).

apteka1
Nie można jednakże przechylać szali na niekorzyść osób prowadzących apteki – mimo niższych zysków wiele z nich ma się całkiem nieźle (Polacy są jednym z dominujących narodów, jeżeli chodzi o ilość zażywanych medykamentów), zaś eksperci przewidują, że rynek ten wciąż będzie dochodowy, jednakże przetrwają na nim wyłącznie najmocniejsi zawodnicy. Taka perspektywa powoduje, że najbardziej rentownym rozwiązaniem dla tego, kto chce założyć aptekę, będzie nie działalność autonomiczna, ale franczyzowa, w której „podpinamy” się pod znaną markę za cenę jakiegoś procenta od obrotu.

Dla tych, którzy w ogóle nie orientują się w kwestii, które firmy franczyzowe są najkorzystniejsze, pierwszym krokiem powinno być wpisanie w internecie rezultatów dla hasła: franczyza apteki – na pewno okaże się po tym, że znane jest nam przynajmniej kilka aptek spomiędzy tych, które się pojawiły. Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, powinniśmy znać przynajmniej kilka plusów takiego rozwiązania: do najważniejszych bez wątpliwości należy cena leków oraz suplementów (duże sieci mają korzystne upusty), praca pod renomowaną marką (co zawsze przyciąga niezdecydowanych klientów) czy możliwość uczestniczeniach w specjalistycznych szkoleniach, które zdecydowanie są dużą korzyścią dla pracowników apteki (w serwisie).

Franczyza jest odpowiednim rozwiązaniem nie tylko dla osób, które dopiero zaczynają swoją działalność – większość sieci proponuje korzystne upusty dla działających już aptek, które chciałyby zacząć pracować pod znaną marką.