W jaki sposób alkohol wpływa na życie, czyli dlaczego należy z miejsca podjąć walkę z uzależnieniem?

Alkoholizm to bardzo trudna choroba. Nieraz osoby uzależnione wypierają się swej słabości, albowiem nie chcą rozpoczynać leczenia. Walka z alkoholizmem jest pełna poświęceń i udręki, lecz trzeba jak najszybciej zdecydować się na nią, gdyż alkohol niszczy nas organizm. Jakim sposobem na niego wpływa?

odwyk alkoholowy

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Nade wszystko nie trzeba wypić wiele, by zauważyć jego działanie, chyba że popijamy już od pewnego czasu i potrzebujemy większej dawki, by przeżyć stan upojenia alkoholem. Poza fizycznymi objawami najszybciej objawiają się niższe sprawności funkcjonowania naszego układu nerwowego. Dostrzec to można po zanikaniu precyzyjnego myślenia czy obniżającej się zdolności osądu. Poza tym alkohol (strona www) osłabia uczuciowość wyższą, czyli np. poczucie więzi rodzinnych czy moralność. Picie powoduje wystąpienie prymitywnych zachowań, a im więcej alkoholu, tym coraz poważniejsze zatrucie procentami oraz coraz szkodliwsze działanie na układ nerwowy, lecz nie jedynie. Alkohol (przeczytaj więcej tutaj) działa także na układ krążenia, a mianowicie może zaburzyć funkcjonowanie serca. Stałe nadużywanie alkoholu można doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Następny układ, na który źle działa alkohol, to układ pokarmowy. Może pojawić się poczucie suchości, niesmaku, zgaga, a także wzdęcia brzucha i inne kłopoty z żołądkiem. Picie może w końcu doprowadzić nawet do marskości wątroby. Trzeba także wspomnieć o układzie oddechowym, a dokładniej o przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych i o problemach psychicznych, a na ogół występujące dolegliwości to zaburzenia pamięci, zmiany samopoczucia oraz agresja.

leczenie

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

Teraz już jesteś świadom, że należy szybko podjąć walkę z alkoholem. Pierwszy krok to oczywiście przyznanie się do uzależnienia, później zaś można zapisać się na terapię. Najlepszy będzie całodniowy odwyk alkoholowy, na przykład w Krakowie, lecz jeśli nie jest to wykonalne, można podjąć leczenie ambulatoryjne- zobacz pełną propozycję na tej stronie. Czasem albowiem ograniczeniem jest praca albo inne obowiązki, toteż dobrze prosić bliskich o pomoc, by móc zacząć należytą terapię oraz ponownie żyć bez alkoholu, który i tak już wyrządził dużo krzywdy nam i naszej rodzinie.