Co mogłyby wykonać osoby chorujące na zwyrodnienie plamki żółtej?

Duża część ludzi miała styczność z takimi wadami wzroku jak jaskra, katarakta czy też krótkowzroczność. Niestety dolegliwości, które mają wpływ na jakość naszego wzroku jest znacznie więcej.

patchworkowa poduszka

Autor: Suzette Pauwels
Źródło: http://www.flickr.com
Co poniektóre z nich dotyczą dokładnie wszystkich, odmienne natomiast przeważnie wybranych grup ludzi.
poradnia

Autor: Tatralandia
Źródło: Tatralandia

Pokazy medyczne

Autor: Lifescience Resources Hawaii
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki narządu wzroku mogłoby dotyczyć kobiet w wieku powyżej 50 lat. Są dwie formy takiego rodzaju choroby: sucha i wysiękowa. W przypadku postaci suchej, zanik widzenia następuje wolniej. Osoby, które cierpią na tę formę zwyrodnienia, początkowo skarżą się na pogorszenie widzenia przy mniej intensywnym świetle. Postać sucha jest spowodowana stopniowym zanikaniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest o wiele mniej miła dla pacjentów, gdyż prowadzi do nieuleczalnego zaniku wspomnianych komórek barwnikowych. W tym przypadku zarówno ostrość widzenia, jak i postrzeganie kolorów stopniowo się pogarsza. Ponadto pojawia się tzw. mroczek centralny.
Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w typowy sposób nie jest możliwe, jednak są pewne metody, jakie mogą zminimalizować niebezpieczeństwo powstania tej przypadłości. Tego typu profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej diety, preparatu z przykładowo borówki czy też ziół (miłorząb japoński oraz ekstrakt z borówki). Najbardziej nowoczesna metoda terapii oparta jest na przeszczepie komórek macierzystych ze szpiku osoby chorej. Zawsze jednak należy troszczyć się o to, żeby żywność obfitowała w przeciwutleniacze.

Jeżeli według Ciebie opublikowany artykuł jest wciągający, to przeczytaj również pomocne źródło, które posiada interesujące informacje – one niewątpliwie Cię zaciekawią.

Powinno się dbać o właściwy poziom cholesterolu.

Należy również regularnie wykonywać badania wzroku. Najbardziej istotne jest to, żeby się nie załamywać, gdyż niewłaściwy stan psychiczny chorego może dodatkowo pogorszyć całkowity stan zdrowia.