Jak wyglądają przemiany w czasie ósmego miesiąca ciąży?

8 miesiąc ciąży jest czasem pomiędzy 32 a 36 tygodniem ciąży lub 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozrostu potomstwa. W tym czasie przyszła matka z jednej strony nie może się doczekać, gdy będzie miało miejsce rozwiązanie, natomiast z drugiej strony niezwykle obawia się porodu oraz opieki nad maluszkiem.

Ten miesiąc biegnie pod znakiem niezwykle wzmożonego wzrostu masy ciała, tak matki, jak i samego potomstwa. O tym, jakie konkretnie zmiany mają miejsce w przedostatnim miesiącu ciąży tak u mamy, jak i maluszka, przedstawia pani Monika, położna i ambasadorka kampanii Położna na medal. Potomstwo nadal rośnie, choć porusza się jeszcze dość wolno. Podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, z kolei cera jest bardzo równa oraz różowa. Jego nóżki oraz rączki są nieco owalne oraz pełne. Nadal się rozbudowuje zmysł wzroku. Oczy dzieciaka rejestrują przez powłoki brzuszne przemiany istniejącego wokół go światła.
zdrowia

Autor: with wind
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz neurolog

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zapamiętuje przeróżne dźwięki mamy oraz takt bicia jej serca. Mózg nadal niezwykle intensywnie się rozbudowuje. Większość układów jest już dobrze rozbudowana, przy czym płuca (jonizatory do domu) wciąż mogłyby być jeszcze niedojrzałe. Potomstwo urodzone w tym miesiącu ma bardzo olbrzymie nadzieje, aby przeżyło, podobnie jak jego mama. Każdego tygodnia przybywa dziecku około 200 gram oraz pod koniec miesiąca waży już ok. 2500 g, natomiast jego wzrost to ok. 45 – 46 centymetrów. Najprawdopodobniej Twój oddech się nieco skróci na skutek niezwykle dużego usytuowania dna macicy, uciskające na przeponę i płuca.

Ten ucisk tyczy się również Twojego żołądka, przez co robi się on większy oraz proponuję Ci jeść nieco mniejsze pokarmy, lecz częściej, zatem około pięć lub sześć razy na dzień. Te dolegliwości ustąpią nieco, kiedy dziecko przesunie się nieco niżej (jakby w większym stopniu w głąb miednicy) – zazwyczaj pod koniec 8 miesiąca.