Kto powinien uzupełniać witaminę B12?

O witaminkach z grupy B zazwyczaj mówi się łącznie. A tymczasem każda z tych witaminek zasługuje na uwagę.
W najwyższym stopniu chyba witamina B12, zwana też kobalaminą.

basen

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Odpowiada ona przede wszystkim za prawidłowy rozwój komórek nerwowych. Stąd nazywana jest też witaminą dobrego nastroju. Osłabia zaburzenia lękowe jak też depresyjne stany. Oddziałuje także korzystnie na układ kostny, a zwłaszcza na wytwórczość szpiku kostnego. Dzięki niej sprawniej funkcjonuje również przemiana materii. Owa cenna witamina uczestniczy również w generowaniu czerwonych krwinek. Komu jej brakuje? Witamina B12 jest niezmiernie istotna dla funkcjonowania całego układu. Stąd magazynuje on ją. Każdy z nas posiada zapas kobalaminy, starczający na mniej więcej pięć lat. To dlatego nie od razu po przemianie diety dostrzegamy oznaki jej niedoboru. Niepokojące niedobory witaminy B12 przydarzają się przede wszystkim osobom, które przeszły na dietę bezmięsną. Witamina B12 jest przede wszystkim składnikiem jaj i mięsa. Organizm uruchamia wtedy wprawdzie specjalne procesy, umożliwiające częściowe odzyskiwanie kobalaminy, jednak po kilku latach jej niedobór i tak zaczyna być przez organizm odczuwalny.
Na niedostatki owej witaminy narażone są również osoby, jakie mają problemy z jelitami lub żołądkiem – witamina owa wchłaniana jest w jelicie cienkim, jednak do jej syntezy konieczne są enzymy produkowane przez Żołądek. Dlatego – oprócz diety wegetariańskiej – najczęstszym powodem jej niedoboru są stany zapalne śluzówki żołądka, zaburzenia flory jelitowej bądź pozostałe schorzenia jelit. Z witaminą B12 mają również często problemy jednostki starsze. Po 50.

roku życia jej wchłanianie w sposób naturalny jest słabsze.

Jeżeli zaintrygowały Cię zagadnienia owego wpisu, to do zobaczenia (http://www.apteczka-madrali.pl/106-probiotyki) jest także kolejna strona, gdzie wyszukasz masę szczegółów na ten temat.

Mięso wołowe, drobiowe, jaja – tam występuje witamina B12 tabletki z ową witaminą osiągalne są w aptekach internetowych i stacjonarnych.