Co powinna zawierać apteczka domowa?

Apteczka domowa jest niezwykle ważna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej rodzince, a także gościom, jacy odwiedzają nas.
Muszą się w niej znaleźć zarówno środki opatrunkowe, jak też medykamenty.

blizna

Autor: Ungry Young Man
Źródło: http://www.flickr.com
konie

Autor: Racoon
Źródło: Racoon
Istotny jest również sposób ich składowania. Trzeba również mieć na uwadze, aby w apteczce znajdował się przynajmniej kilkudniowy zapas farmaceutyków przyjmowanych przewlekle przez mieszkańców. Apteczka musi znajdować się w miejscu niedostępnym dla maluchów. Nie powinniśmy jej także umieszczać w kuchni ani w umywalni, bowiem specyfiki nie mogą być przechowywane w nadto dużej temperaturze i wilgoci. Najlepszym miejscem na domową apteczkę będzie zamykana szafka czy szuflada w pokoju. Nadzwyczaj ważne jest, aby co kilka miesięcy wykonywać przegląd magazynowanych w apteczce farmaceutyków oraz sprawdzać, czy nie są one przeterminowane. Nienadające się do konsumpcji farmaceutyki trzeba wyrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w aptekach.
Lista rzeczy, które muszą się znaleźć w domowej apteczce jest dłuższa niż w przypadku apteczki podróżnej bądź samochodowej. Co koniecznie powinno się w niej znaleźć? Materiały opatrunkowe oraz środki pierwszej pomocy: gaza i bandaże, plastry z opatrunkiem (przeróżnej wielkości), plastry (https://www.vivamedica.pl/uslugi/kinesiotaping/) bez opatrunku, kompresy jałowe, woda utleniona i spirytus salicylowy.

Przydadzą się również farmaceutyki o działaniu znieczulającym jak też przeciwgorączkowym (najlepiej paracetamol, ponieważ jest on bezpieczny dla maluchów), przeciwbiegunkowe, wapno rozpuszczalne bądź w syropie, lekarstwa łagodzące oznaki przeziębienia (syrop przeciwkaszlowy, pigułki do ssania łagodzące ból gardła w przypadku anginy, lek na zgagę.