Czym jest siatkówka oka i na jakie schorzenia jest ona narażona?

Najważniejszą częścią narządu wzroku jest siatkówka. To właśnie dzięki niej widzimy otaczający nas świat. Składa się ona z mnóstwa czopków i pręcików, zatem komórek nerwowych. To one umożliwiają odbieranie sygnałów świetlnych, które za pomocą nerwu wzrokowego trafiają do mózgu, w którym powstaje obraz.

lekarze

Autor: Javier Romero Otero
Źródło: http://www.flickr.com
Śpij dobrze i wstań wypoczęta

Autor: Tempur
Źródło: Tempur

Niestety siatkówka oka, podobnie jak wszystkie inne ludzkie organy, jest podatna na różnego rodzaju dolegliwości, których objawami są zaburzenia obserwowanego obrazu. Najczęściej występujące choroby siatkówki oka to między innymi AMD, zatem zwyrodnienie plamki żółtej, która jest dolegliwością niedużego obszaru środkowej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za dostrzeganie detali na środku pola widzenia. Kolejną chorobą takiej części oka jest odwarstwienie siatkówki. Choroba ta polega na oddzielaniu się siatkówki od naczyniówki, zatem części, która jest bezpośrednio pod siatkówką. Choroba ta powoduje upośledzenie wzroku i mogłaby nawet być źródłem wystąpienia ślepoty. Jeszcze inną chorobą, która mogłaby dotyczyć siatkówki oka jest otwór plamki. Ona także tyczy się środkowej, zatem (szczegóły tu…) najważniejszej części siatkówki. Polega ona na powstaniu w siatkówce ubytku.
Błona przedsiatkówkowa to dolegliwość, która polega na wystąpieniu błony, która pojawia się w środkowej części siatkówki. Taka dolegliwość mogłaby powodować wykrzywienie obrazu albo stopniowe pogarszanie się widzenia. Do następnych dolegliwości siatkówki oka należy poza tym zaliczać retinopatię cukrzycową i retinopatię nadciśnieniową. Obie wiążą się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych i są wywołane odpowiednio problemami z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.

Negatywne zmiany w widzeniu rozwijają się wraz z rozwojem konkretnych przypadłości. Retinopatia cukrzycowa jest bardzo często spotykaną chorobą gałek ocznych. Zmiany te można by wykryć jedynie za pomocą badania okulistycznego.