Przynoszące efekt sposoby na zmaganie się z brakiem energii

Mimo, że kalendarzowe lato trwa w najlepsze, chłodne noce coraz częściej potrafią nam wspomnieć o upływającym czasie. Wielkimi krokami zbliża się jesień. Z jakiej przyczyny właśnie jesienią jesteśmy bardziej melancholijni, odczuwamy ogólny dyskomfort?

światło

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Z całą pewnością jest to poczucie zbliżającego się końca wakacji – czasu, który naturalnie kojarzy się z wakacyjnymi wyjazdami i dobrą zabawą. Dodatkowo dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. W dużym stopniu winę za nasz kiepski nastrój ponosi właśnie niedostateczny dostęp do światła naturalnego.

Wspominamy, smucimy się jakoś bardziej niż dotychczas, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Drażni nas wszystko, przygnębienie i smutek przeszkadzają cieszyć się życiem. Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w te ponure dni (poznaj na stronie na temat depresji).

Dobrze jest sprawdzić czy nie jest to depresja (przejdź do serwisu -> leczenie depresji wrocław) sezonowa.
Mimo, iż dokładne przyczyny powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że znaczącym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu.
Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedomiar światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z zastosowaniem

depresja

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Lampa (sprawdź dodatkowe informacje) do fototerapii pomaga w naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, lecz kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Dostrzeżono, iż dawka sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

Jednym ze sposobów na szybki powrót do zdrowia jest rozwijanie swojego hobby. Mogą być to lekcje tańca czy zwyczajnie Nordic Walking. Powinniśmy zająć się tym, na co do tej pory nie starczyło nam czasu, coś co zawsze chcieliśmy robić, jednak np. nie starczyło nam odwagi. Gdy z przyjemnością poświęcimy się interesującemu zajęciu, prościej będzie nam oderwać się od tzw. szarej rzeczywistości i zapomnieć o tym, że do wiosny zostało jeszcze trochę czasu.