Jak dbać o ząbki? – reguły

Wielu ludzi systematycznie czyści zęby, a pomimo to w trakcie każdej wizyty w gabinecie stomatolog odkrywa u nich następne ubytki.
Typowym wyjaśnieniem tej niemiłej sytuacji jest poszukiwanie winy w genetyce.

Stwierdzenie „mam słabe zęby po mamie” – jest to zdanie, które nierzadko padają w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem higiena jamy ustnej nie ogranicza się jedynie do codziennego czyszczenia ząbków. Ażeby radować się przez wiele lat pięknym uzębieniem, trzeba przestrzegać kilku nieskomplikowanych zasad, dzięki jakim zęby jak też dziąsła na długo pozostaną zdrowe. Co z tego, że na co dzień szczotkujemy ząbki, jeżeli czynimy to nieprawidłowo. Nieodpowiednia technika szczotkowania, niewłaściwie dobrana szczoteczka oraz pasta nie tylko zniweczą nasze wysiłki, lecz mogą poważnie zaszkodzić zębom oraz dziąsłom. Jeżeli faktycznie nam zależy na zdrowiu jamy ustnej, nauczmy się odpowiednio czyścić ząbki – instruktaż higieny zębów nie będzie dużym wydatkiem, a przynosi olbrzymie zyski.
stan zdrowia

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Walczmy ze szkodliwymi nawykami. Nie ogryzajmy ołówków ani też paznokci, nie rozgryzajmy twardych cukierków, nie używajmy zębów jako substytutu nożyczek krawieckich czy też otwieracza do butelek. Takie nawyki mogą spowodować mikropęknięcia bądź odłupywanie się szkliwa, mogą również doprowadzić do odłamania się całych kawałków ząbka, a także do zniszczenia wypełnień. Walczmy ze skłonnością do węglowodanów i słodyczy. Chyba wszyscy dobrze wiemy, że słodycze psują zęby i zwiększają ryzyko próchnicy. Jednak niewiele ludzi ma świadomość, że identycznie groźne dla naszych zębów są węglowodany.

Umieszczona w wielu przekąskach skrobia zostaje w ślinie rozłożona na cukry proste, natomiast te są już niebezpieczne dla naszych zębów. Ratunkiem wówczas pozostaje dentysta stomatolog bielany warszawa Łódź to miasto w jakim nie brakuje gabinetów stomatologicznych.